Kouření zcela zásadně ovlivňuje úspěšnost léčby neplodnosti

31. května 2022

Upozornit na škodlivost kouření, a to i kouření elektronických cigaret a nahřívaného tabáku, a současně podpořit ty, kdo chtějí se závislostí na nikotinu bojovat. Takový je cíl Světového dne bez tabáku, který si každoročně 31. května připomíná i Fakultní nemocnice Olomouc.

A připomínáme si jej i my v Centru asistované reprodukce, protože kouření má významný negativní vliv na průběh a úspěšnost léčby neplodnosti, pokud žena podstupuje umělé oplodnění. U kuřaček je vyšší výskyt spontánních potratů a mimoděložních těhotenství. Ženy, které kouří, mohou mít větší potíže s početím, způsobené menším množstvím zralých vajíček.

U mužů má kouření vliv na kvalitu spermatu (nižší počet, menší pohyblivost, menší množství normálně tvarovaných spermií). Spermie kuřáků mají také zvýšenou fragmentaci DNA. Poškozená DNA spermie může vést k problémům s oplodněním, vývojem embryí, implantací embryí a zvýšením počtu potratů.

Pokud se kuřák nebo kuřačka rozhodne s tímto zlozvykem přestat, může v budoucnu ovlivnit svoji schopnost počít a donosit zdravé dítě. Ideální je, pokud žena i muž nekouří ani neužívají výrobky s nikotinem již v době plánování těhotenství, tedy alespoň 3–6 měsíců před otěhotněním.