Máj byl ve Fakultní nemocnici Olomouc „lásky čas“. V porodnici pomohli na svět 234 dětem

2. června 2020

Z toho čísla by se jistě radoval i Karel Hynek Mácha. Celkem 234 dětí narozených v květnu ve Fakultní nemocnici Olomouc je totiž nejpádnějším důkazem toho, že „máj je lásky čas“. Ale zatímco Máchova radost je jen hypotetická, nadšení olomouckých porodníků z toho, že pomohli na svět 121 chlapečkům a 113 holčičkám, je skutečné. Bylo to totiž o 36 dětí více než za loňský květen a o deset miminek více než ve stejný měsíc před dvěma lety.

„Máme z toho obrovskou radost a vnímáme to jako potvrzení důvěry rodičů v naše schopnosti a ocenění naší péče. Těší nás to o to více, že jsme se v důsledku pandemie koronaviru museli stejně jako jiné porodnice dodržovat přísná hygienická a epidemiologická opatření, která některé maminky pochopitelně nesly velmi těžce. Nyní již ale naše klinika funguje naprosto standardně,“ zdůrazňuje přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Radovan Pilka, Ph.D.

Nejnáročnější byly pro porodníky 12. a 15. květen, kdy se v olomoucké porodnici poprvé porozhlédlo po světě hned 12 dětí. Květen se s 234 dětmi dostal do společnosti vůbec nejsilnějších měsíců z hlediska počtu novorozenců v porovnání posledních let. Za uplynulých čtrnáct roků se přitom nejvíce dětí narodilo jedenáctkrát v červenci, kdy se narodilo v průměru 250 dětí. „Květen nám dává důvod k naději, že letos můžeme toto číslo opět očekávat,“ doufá profesor Pilka.

Odborníci z Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc mají vedle vysokého počtu narozených dětí i další důvod k radosti. Od poloviny května totiž jejich pacientky a veřejnost mohou informace o činnosti jedné z největších klinik Fakultní nemocnice Olomouc, doporučení, rady, kontakty a novinky najít na samostatných internetových stránkách porgyn.fnol.cz. „Stránky vznikly především proto, abychom našim klientkám kliniku náležitě představili a aby měly k dispozici atraktivního průvodce celým spektrem naší péče. Web kliniky odpovídá vizuálnímu stylu páteřních stránek nemocnice www.fnol.cz a slouží také jako rozcestník na další samostatné stránky našich jednotlivých pracovišť,“ doplňuje profesor Pilka s tím, že svůj vlastní web mají Centrum asistované reprodukce (car.fnol.cz), Centrum fetální medicíny (cfm.fnol.cz), porodnice (porodnice.fnol.cz) a gynekologie (gynekologie.fnol.cz). „Věříme, že se tento posun v komunikaci bude našim pacientkám líbit, ale budeme samozřejmě rádi za odezvu. Mohou k tomu využít i naši stránku na facebooku,“ vyzývá přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky.

Květen 2020 v porodnici FN Olomouc:

• Počet dětí: 234
  • Počet chlapců: 121
  • Počet děvčat: 113
  • Nejmenší narozené dítě: 32 cm, 630 g
  • Největší narozené dítě: 53 cm, 4850 g
  • Nejmladší rodička: 17 let
  • Nejstarší rodička: 43 let
  • Nejčastější jména (uvádíme jen s četností čtyřikrát a vyšší): Tobiáš 7x, Vojtěch 6x, Ondřej 5x, Tereza 5x, Šimon 5x, Jakub 5x, Anna 5x, Štěpán 4x, Gabriela 4x, Nela 4x, Filip 4x, Eliška 4x, Adam 4x, Jan 4x, Natálie 4x, Zuzana 4x