Malí pacienti Dětské kliniky FN Olomouc mají nový přístroj na podporu dýchání. Díky daru neziskové organizace Crosspoint

21. února 2024

Přístroj Simeox pro podporu očisty dýchacích cest, který pomáhá malým pacientům trpícím cystickou fibrózou a jinými chronickými onemocněními plic, získala Dětská klinika Fakultní nemocnice Olomouc. Stalo se tak díky daru 185 614 korun, který klinice a nemocným dětem věnovala nezisková organizace Crosspoint Olomouc za spoluúčasti statutárního města Olomouc. Spojení Dětské kliniky FN Olomouc a Crosspointu přitom není zdaleka nové, tato dobročinná organizace pomáhá zajistit přístrojové vybavení zejména pro děti se závažnými dýchacími obtížemi již řadu let. A v tomto svém úžasném počínání hodlá pokračovat i nadále. 

  • Obrázek 1: Díky daru neziskové organizace Crosspoint Olomouc mají pacienti Dětské kliniky FN Olomouc k dispozici přístroj Simeox pro podporu očisty dýchacích cest.

 

Technologie Simeox je určena pro řešení odhleňování pacientů trpících obstrukčními plicními chorobami během jejich respirační terapie. Vibrační signál, který je generován přístrojem, stimuluje strukturu hlenu tak, aby mohl být transportován z těla ven. Přístroj je bezpečný a snadno ovladatelný, takže umožňuje použití nejen zdravotníkům, ale po správném zaškolení také samotným pacientům či jejich blízkým. „Přístroj využijeme pro nutnou a hlavně úlevnou očistu dýchacích cest nejen u astmatických pacientů hospitalizovaných na naší klinice, ale počítáme s tím, že bychom jej mohli nemocným dětem a jejich rodinám půjčovat i domů,“ pochvaluje si klinický imunolog a pneumolog prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D. z Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Nezisková organizace Crosspoint Olomouc už zajistila za roky spolupráce pro Dětskou kliniku Fakultní nemocnice Olomouc ve více případech přístrojovou techniku úhrnem za několik milionů korun. S klinikou spolupracuje také pořádáním benefičních akcí, jako jsou koncerty, darování krve či sázení stromů. Tato pomoc se promítla i do skutečnosti, že Crosspoint je uváděn jako oficiální partner Centra vysoce specializované zdravotní péče o pacienty s cystickou fibrózou FN Olomouc. „Pomoc dětem nás s manželem, s nímž tuto činnost organizujeme, opravdu naplňuje. Možná i proto, že sami máme tříapůlletou vnučku a byli bychom šťastní, kdyby měla tu nejlepší péči, pokud by to bylo nutné. Jsem přesvědčena, že v pomoci olomoucké Dětské klinice zdaleka nekončíme,“ říká ředitelka neziskové organizace Crosspoint Olomouc Mgr. Ester Rážová, MBA

Podpory Crosspointu se velmi cení také přednostka Dětské kliniky FN Olomouc doc. MUDr. Eva Karásková, Ph.D. „Chtěla bych opravdu z celého srdce poděkovat manželům Rážovým a jejich spolupracovníkům za všechnu práci, kterou už pro nás a hlavně pro nemocné děti odvedli. Dar nového přístroje pomůže zejména dětem s cystickou fibrózou a dalšími chronickými plicními chorobami v jejich nelehkém zápasu s tíživým onemocněním,“ zmiňuje docentka Eva Karásková.