Maminky si v olomoucké porodnici mohou vybírat z cereálních kaší

21. listopadu 2022

Porod je pro maminku extrémně náročný výkon. Doplnit vydanou energii musí nejen bezprostředně po narození miminka, ale také v následujících dnech, protože sílu potřebuje například na kojení. Olomoucká porodnice se dlouhodobě snaží, aby výživa pro maminky byla dostatečně vydatná a kromě běžné nemocniční stravy nabízí i různá zpestření stravy. Naposledy přibyly instantní obilninové kaše, jimiž se mohou maminky rychle zasytit a dodat tělu další kvalitní zdroje energie i živin. Na Oddělení šestinedělí si tak nyní maminky mohou vybírat ze čtyř příchutí instantních kaší (pohanková s pekanovými ořechy bez lepku a ovesná s kokosem bez lepku – obě kaše obsahují navíc cenné omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité nejen pro podporu imunity, ale také pro hojení a mají současně i protizánětlivý účinek, a dále 2 druhy chia kaší s ovocem),  a tří příchutí ovesných „hrníčků“, které jsou bezlepkové a určeny pro snadnou přípravu v mikrovlnné troubě.

• V "kuchyňce" na Oddělení šestinedělí mohou maminky bezplatně doplnit svůj jídelníček o jogurty, čaje, cereálie nebo obilninové kaše.

Vylepšování jídelníčku v porodnici se daří díky spolupráci Porodnicko-gynekologické kliniky s Oddělením léčebné výživy. „Už před časem se povedlo navázat spolupráci s mlékárnou Olma, která v pravidelných intervalech dodává na oddělení šestinedělí jogurty a jiné mléčné výrobky. Maminky si mohou obohatit snídani o kvalitní cereálie a mysleli jsme i na bezlepkovou variantu,“ připomíná vedoucí Oddělení léčebné výživy Marie Kohutová. „Výběru kaší jsme věnovali obzvlášť velkou pozornost, abychom zvolili kvalitní složení, zdraví prospěšné a současně i chuťově pestré a příjemné varianty. Věřím, že se nám to povedlo a přidání teplých kaší bude další krůček ke zpříjemnění pobytu našich maminek, obzvláště nyní v chladnějších měsících,“ dodává. „O zkvalitnění stravy maminek po porodu usilujeme už delší dobu. Každý posun v této oblasti těší nejen nás, ale samozřejmě hlavně maminky. Doufáme, že instantní kaše nejsou posledním přilepšením,“ dodává vrchní sestra Porodnicko-gynekologické kliniky Vladislava Marciánová.

Fakultní nemocnice Olomouc běžně nabízí i vegetariánskou dietu, která je složená tak, aby splňovala jak energetickou hodnotu, tak zejména nutriční složení jednotlivých živin. Pokud má maminka jakékoli jiné dietní omezení, potravinové alergie nebo intolerance, pak po domluvě s nutričním terapeutem je jí připravována strava individuálně dle požadavků a aktuálního zdravotního stavu.