Martin Doležel: Častější výskyt rakoviny prostaty souvisí s naším zvyšujícím se věkem

7. listopadu 2022
Stejně jako dušičky, mladé víno či svatomartinská husa jsou již řadu let pevnou součástí listopadu kníry zdobící mužské tváře. Vousatá ozdoba nad horním rtem je nepřehlédnutelným připomenutím akce Movember upozorňující na prevenci rakoviny prostaty a varlat coby nejčastějšího nádorového onemocnění v mužské populaci.

Právě prevence je podle odborníků z Fakultní nemocnice Olomouc klíčovým způsobem boje s touto obávanou nemocí. Pokud si už ale diagnózu rakoviny prostaty či varlat vyslechnete, vedle chirurgické léčby existuje alternativa – radioterapie. Onkologická klinika FN Olomouc využívá od loňského roku k ozařování zhoubných nádorových onemocnění tři nové lineární urychlovače. Jak taková léčba probíhá? Jaké jsou její výhody? Poslechněte si rozhovor s profesorem Martinem Doleželem, zástupcem přednosty pro radioterapii.