Medici připomenou v Šantovce Světový den zdraví. Do osvětové akce se zapojí Oddělení nemocniční hygieny a Transfuzní oddělení FN Olomouc

5. dubna 2019

Oddělení nemocniční hygieny a Transfuzní oddělení se letos připojí k připomínce Světového dne zdraví, kterou ve čtvrtek 11. dubna od 10 do 18 hodin pořádá v obchodním centru Šantovka olomoucká pobočka IFMSA (Mezinárodní federace asociací studentů medicíny).

Světový den zdraví připomene v Šantovce celá řada tematických stanovišť. Medici příchozím bezplatně změří tlak nebo BMI index. U stanoviště Oddělení nemocniční hygieny zájemci získají například informace o správné technice mytí rukou, kterou si budou moci ověřit v tzv. blackboxu, který díky zabudované UV lampě odhaluje neumytá místa. Transfuzní oddělení nabídne ověřování krevní skupiny. Návštěvníci si ale také mohou připomenout zásady první pomoci nebo se informovat o samovyšetření prsu. Pořadatelé počítají s malými návštěvníky. Kromě dětského koutku budou „do služby“ připraveni plyšáci z projektu Nemocnice pro medvídky, který formou hry seznamuje s lékařskými činnostmi, nástroji a prostředím a pomáhá tak zahnat všeobecně rozšířený strach z bílých plášťů. Děti se také dozvědí jak si správně čistit zoubky.

Světový den zdraví připadá na 7. dubna a poprvé byl vyhlášen v roce 1950, kdy vznikla Světová organizace zdraví – WHO (World Health Organization). Při této příležitosti si připomínáme, že bychom měli neustále usilovat o zlepšení kvality života a pečovat o vlastní zdraví. Současně upozorňuje na to, že se WHO snaží o vymýcení různých nemocí a o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě, a to hlavně u sociálně slabších částí populace.