Medička vyhrála týdenní stáž ve FN Olomouc v tombole. Byla to skvělá zkušenost, děkuji za ni, pochvaluje si

11. září 2020

Letošní Ples olomouckých mediků byl na začátku března jednou z posledních velkých společenských událostí, které se mohly uskutečnit před vydáním zákazu hromadných akcí pro více než sto osob. Z několika stovek účastníků tradičně organizovaného Spolkem mediků by zřejmě zrušení plesu nejvíce mrzelo studentku Annu Holečkovou, která zanedlouho nastoupí do třetího ročníku. V tombole totiž jako vůbec první studentka Lékařské fakulty UP v Olomouci vyhrála speciální cenu věnovanou ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Romanem Havlíkem, Ph.D. – týdenní odbornou stáž na jakémkoliv pracovišti dle vlastního výběru.

„Mám za sebou druhý rok studia, takže vlastně ještě nic neumím a samostatně se do ničeho ani nemůžu pouštět. Ale přesto pro mě stáž byla obrovským přínosem, protože jsem takto v nemocnici ještě nebyla,“ přiznala po necelém týdnu stráveném na II. interní klinice - gastroenterologické a geriatrické Anna Holečková.

Ta toho za čtyři srpnové dny na klinice hodně zažila a viděla. Jejím průvodcem byl totiž přímo přednosta druhé interny docent MUDr. Ondřej Urban, Ph.D. „Mohla jsem jej sledovat při endoskopii, gastroskopii i koloskopii, drcení žlučových kamenů, roztahování jícnu, vytahování stentů a dalších lékařských výkonech. Bylo skvělé, jak se mě ujal. Mohla jsem taky poprvé sledovat chirurgickou operaci. Přestože první okamžiky nebyly úplně příjemné, jsem moc ráda, že už mám tuto zkušenost,“ popisuje dvaadvacetiletá medička program stáže.

A proč si vybrala zrovna II. interní kliniku? „Mým snem je břišní chirurgie, tedy operace zažívacího traktu. Vím, že je to velmi náročná specializace, ale láká mě to. A po domluvě s paní proděkankou Evou Kláskovou jsem se rozhodla pro stáž na II. interní klinice, která se specializuje na léčbu a diagnostiku chorob v oblasti trávicího traktu,“ vysvětluje studentka. „Ale pokud by břišní chirurgie nevyšla, pomáhat lidem jako praktická lékařka by mě taky bavilo,“ dodává s úsměvem.

Týdenní stáž ve FN Olomouc mohli medici na plese vyhrát poprvé. Cena do tomboly byla podle proděkanky pro studium klinických oborů LF UP doc. MUDr. Evy Kláskové, Ph.D. reakcí na touhu studentů po příležitostech k brzkému a intenzivnímu zapojení do klinické praxe. „Největším bonusem je v tomto případě možnost vybrat si stáž zcela podle individuálního výběru, navíc pod záštitou špičkového odborníka z řad lékařů Fakultní nemocnice Olomouc. Díky tomu se cena stává velmi atraktivní,“ doplňuje docentka Klásková.

Jak ubezpečuje ředitel FN Olomouc, Anna Holečková rozhodně nebyla poslední výherkyní listiny psané archaickým jazykem. „Myslím, že je to začátek velmi pěkné tradice, která odráží skvělou spolupráci naší nemocnice a lékařské fakulty, a to nejen v oblasti klinické výuky, bez níž by kvalitní výuka nebyla vůbec myslitelná,“ konstatuje profesor Havlík.