Miminka ve FN Olomouc pohlídá dvacet nových monitorů dechu. Dar Nadace Křižovatka

19. dubna 2024

Nadace Křižovatka dnes předala 20 monitorů dechu v celkové hodnotě 50 tisíc korun na Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Dar z rukou ředitelky nadace Mgr. et Mgr. Michaely Špunarové, Ph.D. převzal primář MUDr. Jan Hálek, Ph.D. Srdečné díky patří společnostem f.Hýča - Speciální zakládání staveb a GLOBUS ČR za jejich finanční příspěvek k tomuto významnému projektu. Sedm přístrojů bylo zakoupeno díky podpoře anonymního dárce.

• Obrázek 1: Novorozenecké oddělení získalo od Nadace křižovatka nové monitory dechu.

„V rámci projektu ´Maminko, dýchám´ získáváme finanční podporu na nákup monitorů dechu do sedmdesáti nemocnic v celé republice. Monitory dechu jsou citlivé přístroje, které mají omezenou životnost. Díky laskavé podpoře sponzorů a dárců pomáháme zajistit průběžnou obnovu přístrojů na dětských a novorozeneckých odděleních,“ uvedla ředitelka nadace ředitelka nadace Michaela Špunarová.

Zařízení pro monitoring dechu u novorozeňat je tvořeno senzorovou deskou, která se vkládá pod matraci dětské postýlky. Ta je napojena na kontrolní jednotku, která zvukově i opticky signalizuje, pokud se dechová akce dítěte zastaví na více než dvacet sekund nebo pokud frekvence dechu klesne pod deset nádechů za minutu. „Monitory používáme na celém oddělení. A jsou nejen nezbytnou a užitečnou pomůckou pro naši práci, ale jsou důležité i pro rodiče a jejich pocit bezpečí. Rodiče se u nás často inspirují a monitor si pořídí domů, což je velmi důležité, protože syndromem jsou nejvíce ohroženy právě děti mezi čtvrtým a šestým měsícem života,“ vysvětlil Jan Hálek.

Ve spolupráci s nadací nabízí FN Olomouc již řadu let maminkám také zapůjčení monitorů domů. „Tato služba je rodiči vyhledávaná a velmi oceňovaná. Není snad dne, kdy by se u nás rodiče nezastavili a nechtěli si monitor zapůjčit,“ dodává primář Novorozeneckého oddělení. Půjčení je nejméně na půl roku, částka 1200,- Kč. Nelze platit kartou, jen hotově.