Mobilní hospic Nejste sami zahajuje výstavu Štreitových fotografií a pořádá benefiční koncert

13. února 2020

Výstava fotografií Jindřicha Štreita citlivě dokumentujících činnost olomouckého mobilního hospice Nejste sami, paliativní péči a atmosféru v rodinách, jež se loučí se svými odcházejícími blízkými, bude zahájena v pondělí 24. února v 16 hodin v prostorách olomouckého hlavního nádraží. Fotografický cyklus nazvaný …s láskou se na stejné místo vrací po roce a půl, tentokrát ovšem v rozšířené a definitivní podobě.

  • Z cyklu ...s láskou, Foto: Jindřich Štreit

Putovní výstava cyklu „…s láskou“ měla premiéru v říjnu roku 2018. Soubor dvou desítek fotografií byl tehdy při příležitosti Týdne pro mobilní hospice vystaven ve vestibulu hlavního nádraží v Olomouci. Následoval šest repríz na různých místech v České republice i na Slovensku. Jindřich Štreit však průběžně pracoval na rozšíření fotografického cyklu. Nyní je soubor uzavřen a jako první jej opět uvidí návštěvníci hlavního nádraží. „Vystaveno bude celkem třiatřicet fotografií, z toho tři ve vstupním vestibulu nádraží a zbývající v podzemním koridoru spojující nástupiště a vestibul hlavního nádraží,“ informuje ředitelka mobilního hospice Nejste sami Kateřina Tichá.

Na vernisáži bude veřejnosti poprvé představena krásná publikace k výstavě, která kromě fotografií a úvodního slova Jindřicha Štreita obsahuje informace o činnosti mobilního hospice a působivý text Martina Loučky, ředitele Centra paliativní péče, první instituce v České republice, která systematicky buduje zázemí pro rozvoj paliativní péče. Kniha, jejíž vydání by nebylo možné bez finanční podpory rodiny Šormovy, MUDr. Hynka Hlavenky, Krajského úřadu Olomouckého kraje, Nadačního fondu Pomozme dětem žít lépe, Statutárního města Olomouc a vzdělávacího a poradenského sdružení EDUKOL, bude zájemcům k dispozici zdarma nejen na vernisáži, ale také v kanceláři mobilního hospice Nejste sami (Stupkova 18, Olomouc, bývalá budova Telecomu). Výstava na hlavním nádraží potrvá do 22. března 2020. Poté ji čeká repríza v Městské knihovně Vsetín a v prostorách Parlamentu České republiky.

Jen několik dnů po vernisáži, konkrétně ve středu 4. března, se koná benefiční koncert, jehož výtěžek je určen na podporu činnosti mobilního hospice Nejste sami. V olomouckém sále Reduta vystoupí od 19 hodin zpěvačka Alena Hladká a pianista Petr Ožana. Herečka a zpěvačka Mladoboleslavského divadla hostující v mnoha pražských i mimopražských divadlech a pianista mnoha šansonových zpěvaček a zpěváků společně vystupují více než pět let. „Chcete-li pomoci dobré věci a udělat si příjemný večer ve společnosti Edith Piaf, Hany Hegerové, Evy Olmerové a dalších, neváhejte a přijďte,“ zve Kateřina Tichá. Vstupenky v ceně 200 korun si lze zakoupit v Informačním centru v podloubí olomoucké radnice nebo rezervovat na telefonním čísle 703 134 603.

  • Z cyklu ...s láskou, Foto: Jindřich Štreit

Hlavním posláním neziskové organizace Nejste sami – mobilní hospic, z.ú. je poskytovat mobilní hospicovou péči dětem a dospělým z Olomouce a okolí. Jedná se o úzce specializovanou lékařskou a zdravotnickou paliativní péči, která se především orientuje na sociální a lidskou pomoc, podporu pacientům v terminálním stádiu onemocnění, aby mohli důstojně odcházet v domácím prostředí svých nejbližších přátel a rodiny. Projekt od počátku podporuje Fakultní nemocnice Olomouc v čele s ředitelem Romanem Havlíkem. „Myšlenka pomoci pacientům v terminálním stádiu v domácím prostředí a v rodinném kruhu je mi velmi blízká. Mobilní specializovaná paliativní péče totiž pomáhá nejen pacientům samotným, nýbrž také rodinám, které chtějí strávit poslední chvíle s blízkým nemocným přímo v prostředí jejich domova. Osobně považuji za přirozené trávit poslední dny života doma mezi svými nejbližšími,“ řekl již dříve Roman Havlík.