Může být vánoční pečení rehabilitační terapie? Ve FN Olomouc určitě

19. prosince 2023

I příprava na Vánoce může být rehabilitace. Zní to neuvěřitelně, že? Jasně – lidem strhaným předvánočním shonem a proplétajícím se mezi dalšími zákazníky v obchodních centrech se musí jevit spojení Vánoc a léčby jako parodie. Ale na Oddělení rehabilitace to tak opravdu funguje. Aktivity, které tým zdravotníků na lůžkovém oddělení už několik let připravuje, jsou pro pacienty nejen vítaným připomenutím, že se blíží nejhezčí svátky v roce, ale především součástí terapie.

• Obrázek 1: Vánoční aktivity připravují pro pacienty Oddělení rehabilitace již několik let.

A co všechno se dnes v rámci akce Vánoce na rehabilitaci dělo? Pacienti si s asistencí ergoterapeutů napekli cukroví, mohli si vytvořit vánoční ozdobu nebo přáníčko, ale taky si zahrát videohry, které rozvíjejí jejich pohybové schopnosti, nebo šlapali na rotopedu s cílem „dojet“ z Olomouce až na severní pól. „Příprava těsta a jeho zpracovávání je pro pacienty po mozkových příhodách nebo vážných úrazech cvičením jemné motoriky. To se týká i vytváření ozdob a přání. A koordinovaný pohyb při hraní bowlingu na Xboxu nebo šlapání na rotopedu je pro ně také benefitem,“ usmívá se vedoucí fyzioterapeut Oddělení rehabilitace Mgr. Marek Tomsa. „To nejdůležitější ale je, aby se mohli cítit svátečně i v nemocnici a mohli se pobavit,“ zdůrazňuje.