Nadace Křižovatka předala darem 20 monitorů dechu do Fakultní nemocnice Olomouc

5. května 2023

Nadace Křižovatka dnes předala dvacet monitorů dechu v celkové hodnotě 50 tisíc korun na Novorozenecké oddělení olomoucké nemocnice. Dar z rukou ředitelky Štěpánky Pokorníkové převzal zástupce primáře MUDr. Vladimír Mišuth. Srdečné poděkování patří společnosti Lorika cz, která část daru do nemocnice financovala. Čtrnáct monitorů dechu pořídila Nadace Křižovatka z veřejné sbírky, kterou uspořádala Tvořivá Olomouc v čele s Bc. Martou Nevrlou.

Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. „Monitory používáme na celém oddělení. Rodiče se u nás často inspirují a monitor si pořídí domů, což je velmi důležité, protože syndromem jsou nejvíce ohroženy právě děti mezi čtvrtým a šestým měsícem života,“ vysvětlil Vladimír Mišuth.

Hlavní činností Nadace Křižovatka je zprostředkování předání monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Společně se daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v sedmdesáti nemocnicích v celé ČR. „Během prvního roku života dítěte totiž může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Při dechové zástavě delší než dvacet vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod deset dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy,“ popsala ředitelka nadace Mgr. Štěpánka Pokorníková.