Nebuď pod tlakem! Pořad Ambulance aktivního zdraví odhalí úskalí a prevenci vzniku vysokého krevního tlaku

28. února 2022

Kardiovaskulární onemocnění jsou v současné době nejčastější příčinou úmrtí. Jedním z hlavních rizikových a zároveň ovlivnitelných faktorů těchto chorob je hypertenze, čili vysoký krevní tlak. A právě tomuto tématu a jeho širokému dopadu na celou populaci v rozvinutém světě se bude věnovat letošní druhý díl Ambulance aktivního zdraví (Ambulance AZ), seriálu debat odborníků pořádaného Fakultní nemocnicí Olomouc. Zhruba tři čtvrtě hodiny trvající pořad připravovaný ve spolupráci s olomouckým televizním studiem BEA PRODUCTION bude naživo k vidění ve středu 2. března od 17 hodin. Následně také ze záznamu na webových stránkách ambulanceAZ.fnol.cz a současně na YouTube kanálu a facebookové stránce FN Olomouc.

„Chronický zvýšený krevní tlak, kterým trpí třetina naší populace, způsobuje ztrátu pružnosti cév, rozvoj aterosklerózy a zhoršuje funkce mnoha orgánů vedoucí až k jejich možnému selhání. Naštěstí je hypertenze ovlivnitelná, a to především vhodnou a včasnou změnou životního stylu,“ upozorňuje duchovní autor a průvodce pořadem prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., ředitel Fakultní nemocnice Olomouc.

Jeho hostem ve studiu BEA budou tentokrát přednosta lékařka I. interní kliniky - kardiologické FN Olomouc MUDr. Eva Kociánová, Ph.D., která připravuje pod názvem Nebuď pod tlakem! program pro veřejnost zaměřený právě na prevenci a léčbu hypertenze.

Cílem projektu Ambulance AZ je připomenout veřejnosti téma aktivního zdraví a zodpovědného přístupu každého z nás k vlastní tělesné i duševní kondici. Letošní série je věnována konkrétním diagnózám, jako jsou vedle vysokého krevního tlaku například diabetes či obezita. Společně s pozvanými odborníky budeme pátrat po tom, jaké jsou příčiny vzniku těchto civilizačních onemocnění a zda a jak lze zvrátit jejich průběh až k úplnému či alespoň částečnému vyléčení.

V rámci každého dílu přítomní hosté odpovídají i na dotazy, které mohou zájemci již před vysíláním klást prostřednictvím webových stránek ambulanceAZ.fnol.cz. Na stejné internetové adrese také naleznou různé zajímavé odkazy a tipy na podporu aktivního zdraví i kontakty na specializované poradny ve Fakultní nemocnici Olomouc. Záznamy všech předchozích debat mohou zájemci sledovat nejen jako video, ale k dispozici jsou také jako podcast ve streamovací službě Spotify. Pro sdílení zkušeností a případně konzultaci některých otázek s odborníky založila FN Olomouc také facebookovou skupinu.