Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči

29. listopadu 2021

Jako když vás hodí do ledové vody… Takhle se cítí rodiče, když se po narození dítěte dozvědí, že jejich dítě bude mít vážný hendikep. A chtě nechtě se musí rychle naučit v těchto ledových vodách plavat. Není to snadné, proto hned od startu pomáhá rodinám s dětmi s postižením Společnost pro ranou péči. Pomoci jim ale může i kdokoli další, kdo se zapojí do kampaně nazvané Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči, která startuje 1. prosince. Stačí málo, podpořit ranou péči a namočit se do toho.

Cílem kampaně je získat finanční prostředky na podporu rodin s dětmi s postižením a na službu rané péče, která těmto rodinám pomáhá, učinit tak může každý na webu www.nebudsrab.cz. Zároveň se každý, kdo se zapojí, může symbolicky namočit do studené vody a vyjádřit tak rodinám podporu. Kampaň není jen pro kované otužilce, namočit se lidé mohou i tak, že si dají studenou sprchu, smočí nohu v potoce, ponoří ji do lavoru. Své namočení mohou natočit či vyfotografovat, na stránkách kampaně a na sociálních sítích jejich záběry rádi zveřejníme. Foto či video ale není podmínkou. Každý také může vyzvat k ponoru své přátelé, kolegy, známé. Kampaň poběží do konce ledna 2022.

„Kampaní chceme upozornit na to, jak náročné je pečovat o dítě s postižením. Rodiče i děti z těchto rodin nejsou žádní srabi. Je to drsně řečeno, ale odpovídá to skutečnosti. Během krátkého času se rodiče dětí s postižením musí naučit mnoho věcí, musí překonávat bezpočet překážek, denně prokazují neobyčejné odhodlání, vytrvalost, odvahu. Už od začátku musí s dítětem cvičit, rehabilitovat, stimulovat jeho smysly, jezdí po vyšetřeních, pobývají v nemocnicích, vyřizují na úřadech. Je to velmi vyčerpávající. Naštěstí na celou situaci nemusejí být sami, pomáhá jim právě služba rané péče,“ popisuje situaci rodin dětí s postižením Vladimíra Salvetová, ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči.

Služba raná péče, která rodiny s dětmi s postižením v raném věku podporuje, je pro rodiny podle zákona bezplatná. Pracovnice rané péče jezdí za rodinami přímo domů a v bezpečném prostředí ukazují rodičům, jak mohou podporovat vývoj dítěte, jak s ním komunikovat, jak upravit domácí prostředí. Zapůjčí nezbytné pomůcky, poskytnou rodině sociální poradenství a mnoho dalšího. Financování rané péče je ovšem vícezdrojové, to znamená, že vedle dotačních programů krajů, měst a obcí a příspěvků nadací je závislé také na darech soukromých osob a firem. Bez těchto darů by raná péče nemohla fungovat.

Lidé mohou v rámci kampaně podpořit sedm poboček Společnosti pro ranou péči, které pomáhají rodinám v celkem 10 krajích České republiky. Podrobnější informace ke kampani i snímky či videa těch, kdo se už namočili, jsou dostupné na www.nebudsrab.cz.

„Všem, kdo se pro rodiny s dětmi s postižením a pro ranou péči jakkoli namočí, patří velké poděkování. Děkujeme za finanční podporu, ale i za šíření povědomí o kampani, za sdílení na sítích. Prostě díky všem, kdo se do toho namočí s námi,“ uzavírá Vladimíra Salvetová.

Pomoci můžete i Vy! Je to jednoduché – namočte se do toho s námi a podpořte ranou péči jakoukoli částkou podle svých možností.

3 kroky výzvy:

  1. PODPOŘ - Podpořte rodiny, které vychovávají dítě s postižením jakoukoli finanční částkou na https://www.nebudsrab.cz/
  2. PONOŘ SE - Ponořte se, namočte se jakkoli a kdekoli do studené vody. Klidně celí, pokud nemáte s otužováním zatím žádné zkušenosti, stačí jen symbolicky. Namočte se v rybníku, potoce, v lavoru, ponořte třeba jen nohu. Je to na Vás.
  3. POŠLI TO DÁL - Vyzvěte aspoň 2 své kamarády, známé, kolegy, příbuzné, ať do toho jdou, namočí se a podpoří ranou péči!

"Štěstí se vrací"

Věříme ve sdílené štěstí. Vaše podpora dokáže měnit životy nejenom rodinám, ve kterých se narodilo dítě s postižením, jsme přesvědčeni, že i Vám.