Nelékařský zdravotnický personál ve FN Olomouc si buduje pevné místo v moderní medicíně a rozšiřuje své kompetence

16. července 2025

Zdravotní péče, jak ji známe dnes, by bez nelékařských zdravotnických pracovníků jednoduše nefungovala. Jejich role v moderním zdravotnictví roste a díky důslednému vzdělávání i otevřené spolupráci s lékaři se nelékařský personál stále více podílí na samostatných a odpovědných činnostech. Fakultní nemocnice Olomouc systematicky investuje do vzdělávání svého nelékařského personálu. Díky tomu se tito odborníci stávají stále samostatnějšími a zároveň se výrazněji zapojují do komplexní péče o pacienty.

  • Obrázek 1: Problémem na poli nelékařských zdravotníků, který trápí celou Českou republiku, je nedostatek radiologických asistentů. 

 

Možnosti samostatného výkonu činností nelékařských profesí vymezuje legislativa, konkrétně Vyhláška o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků. „Ke zvýšení kompetencí nelékařských zdravotníků vede cesta především přes absolvování specializačního vzdělání či certifikovaných kurzů. Celoživotní vzdělávání je v naší nemocnici pevnou součástí pracovního života, je klíčem k větší odpovědnosti a základem profesního růstu. Proto v úzké spolupráci s Personálním úsekem a Odborem komunikace a marketingu realizujeme každoročně řadu vzdělávacích akcí, o které mají zaměstnanci skutečný zájem a jsou velmi rychle obsazené,“ vysvětluje náměstkyně pro nelékařské obory FN Olomouc Ing. Bc. Andrea Drobiličová, MHA.

Mezi akreditované kvalifikační a certifikované kurzy realizované v letošním roce v olomoucké fakultní nemocnici patří například kurzy Komplexní péče o pacienty se žilními vstupy, Zavádění periferního žilního katétru pod ultrazvukovou kontrolou, Specifické kompetence porodních asistentek na porodním sále, Specializovaná ošetřovatelská péče při diagnostických a terapeutických metodách v digestivní endoskopii či kvalifikační kurz Sanitář. Nemocnice rovněž uspořádala řadu odborných akcí určených přímo pro nelékařský zdravotnický personál, jako jsou Hojení ran v kostce, Růžový říjen…měsíc boje proti rakovině prsu, Světový den STOP dekubitům, Kinestetická mobilizace, Bezpečnější moderní hygiena na lůžku, Kompresivní terapie a mnohé další. 

Získané znalosti a dovednosti mají přímý dopad na klinickou praxi. „K dalšímu studiu motivované praktické sestry se například staly součástí operačních týmů, Kanylační tým se specializuje na zavádění dlouhodobých a střednědobých žilních katétrů a sestry na lůžkových odděleních mohou po absolvování příslušného kurzu samostatně zavádět i permanentní močové katétry u mužů. Edukační sestry poskytují cílenou odbornou edukaci ambulantním i hospitalizovaným pacientům, včetně praktických nácviků léčebných a ošetřovatelských postupů. Kvalifikovaná sestra posuzuje zdravotní způsobilost dárce krve a krevních složek k odběru,“ vyjmenovává některé nové kompetence nelékařských zdravotníků ředitel FN Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.

  • Obrázek 2: Fyzioterapeuti a ergoterapeuti jsou ve FN Olomouc nedílnou součástí poskytování zdravotní péče.

 

Velmi silné postavení v rámci své odbornosti mají ve Fakultní nemocnici Olomouc také porodní asistentky, které vedou samostatně a bez přímého dohledu lékaře předporodní péči nízkorizikových rodiček a u porodu mohou nově díky certifikovanému kurzu vybraným rodičkám aplikovat antibiotika, podávat systémově analgezii a aktivně vést třetí dobu porodní dle doporučení Světové zdravotnické organizace WHO. Olomoucké porodní centrum nabízí celou řadu aktivit, vždy vše s respektem k přáním těhotné a rodící ženy. Samozřejmostí je zde podpora přirozeného porodu, individuální přístup a příjemné prostředí při zachování vysoké odbornosti a bezpečí.  

Pouhými „neviditelnými“ pracovníky v pozadí už dnes zdaleka nejsou ani zdravotní laboranti. Hrají klíčovou roli v automatizaci a digitalizaci laboratorních procesů, podílejí se na zavádění nových diagnostických metod a zajišťují vysokou kvalitu laboratorních výsledků. Jejich schopnost rychle a přesně identifikovat infekční onemocnění nebo odhalit rizikové ukazatele včas je často zásadní pro další léčbu pacienta. „Navyšování kompetencí laborantů je aktuálním a velmi důležitým tématem. Rozšíření jejich pravomocí totiž znamená vyšší efektivitu laboratoří, lepší dostupnost diagnostiky, a hlavně zvýšení prestiže jejich profese. Motivace k dalšímu vzdělávání pak přichází zcela přirozeně,“ zmiňuje náměstkyně Andrea Drobiličová.

Také fyzioterapeuti a ergoterapeuti jsou ve FN Olomouc nedílnou součástí poskytování zdravotní péče. Jsou vnímáni jako plnohodnotní členové zdravotnických týmů a aktivně se podílejí na léčbě a návratu pacientů k běžnému životu. Jejich práce je klíčová nejen při zotavování po úrazech či operacích, ale i při dlouhodobé podpoře soběstačnosti a kvality života pacientů napříč mnoha odděleními. Aktuálním tématem je navyšování kompetencí fyzioterapeutů, kteří nyní mohou na základě lékařské indikace samostatně v rámci terapie stanovit konkrétní léčebný postup, provádět odborné vyšetření, vést terapii a dokumentovat její průběh.

  • Obrázek 3: Nelékařští zdravotničtí pracovníci jsou nezbytnou součástí operačních týmů. 

Problémem na poli nelékařských zdravotníků, který trápí celou Českou republiku, je nedostatek radiologických asistentů. Fakultní nemocnice Olomouc se aktivně snaží tento problém řešit mimo jiné tím, že těmto klíčovým pracovníkům pro řadu oborů nabízí nejen kvalitní přístrojové zázemí, ale i možnosti kariérního růstu a rozšiřování odborných kompetencí. Největšímu zdravotnickému zařízení na střední Moravě byla udělena akreditace k uskutečňování praktické části pro obor specializačního vzdělávání Zobrazovací technologie v radiodiagnostice, a to ve všech modulech: Analogová a digitální skiagrafie, Zobrazování výpočetní tomografií, Zobrazování magnetickou rezonancí, Zobrazování v mamární diagnostice a Zobrazovací postupy intervenční radiologie a kardiologie. „Radiologický asistent je dnes klíčovým hráčem v diagnostice i při terapeutických výkonech. Posilování jeho odbornosti a samostatnosti je přirozenou cestou ke zvýšení kvality zdravotních služeb. A samozřejmě také ke zlepšení vnímání tohoto povolání,“ zdůrazňuje náměstkyně pro nelékařské obory FN Olomouc.

Všeobecným sestrám nabízí Fakultní nemocnice Olomouc jedinečnou příležitost odborného růstu prostřednictvím specializačního vzdělávání v oborech Perioperační péče (od loňského roku) a Intenzivní péče (již od roku 2022). „Moderní vzdělávací programy spojují teoretickou přípravu s praktickým výcvikem a otevírají cestu ke specializaci, která má v dnešní medicíně zásadní význam. Letošní novinkou je získání akreditace celého vzdělávacího programu pro obor specializačního vzdělávání Hojení ran. To vše významně přispívá k tomu, že naše nemocnice je právem vnímána jako moderní a respektované pracoviště, které nabízí široké možnosti profesního růstu pro nelékařské zdravotnické pracovníky i čerstvé absolventy. Díky podpoře vzdělávání, špičkovému zázemí a přátelskému pracovnímu prostředí je ideálním místem pro start i rozvoj kariéry ve zdravotnictví,“ uzavírá Ing. Bc. Andrea Drobiličová, MHA.