Nemocnice ČR 2023: FN Olomouc je ve vynikající finanční kondici

4. prosince 2023

Fakultní nemocnice Olomouc je v nejlepší finanční kondici ze všech fakultních nemocnic v České republice. Vyplývá to z ankety Nemocnice České republiky 2023, jejíž výsledky vyhlásila pořádající nezisková organizace HealthCare Institute v úterý 28. listopadu na odborné konferenci Efektivní nemocnice v Praze. Nebylo to však jediné ocenění, kterého se FN Olomouc během večera dostalo. Její náměstek informačních technologií Ing. Antonín Hlavinka byl vyhlášen IT manažerem roku.

• Obrázek 1: Fakultní nemocnice Olomouc oplývá nejlepším finančním zdravím z fakultních nemocnic v České republice.

Organizace HealthCare Institute, která napomáhá postupně zvyšovat bezpečnost a kvalitu českého zdravotnictví prostřednictvím různě zacílených projektů, hodnotila finanční zdraví nemocnic z veřejně dostupných údajů. Pro posouzení pořadatelé aplikovali jednotné poměrové ukazatele a jednotné váhy pro obě skupiny nemocnic, kterými jsou nemocnice obecné a nemocnice fakultní. „Hodnotili jsme tak například celkovou zadluženost, strukturu aktiv, objem investovaných prostředků, investiční aktivitu nebo průměrnou mzdu. Celkem jsme finanční zdraví posuzovali u 109 nemocnic,“ popsala projektová manažerka HealthCare Institute Martina Farkavcová.

Nejlepšího výsledku v kategorii fakultních nemocnic dosáhla olomoucká „fakultka“, na druhém místě skončila FN Plzeň a třetí FN Ostrava. „Snažíme - a snad se nám to i daří - nacházet rovnováhu mezi vysokou kvalitou medicíny a efektivitou jejího poskytování. A jsme samozřejmě rádi, pokud byla tato naše snaha v anketě oceněna. Nicméně to hlavní, o co usilujeme, je stabilita a prosperita v dlouhodobém horizontu, což nám umožní nemocnici rozvíjet i do budoucna,” komentoval úspěch FN Olomouc ekonomický náměstek a zástupce ředitele Ing. Tomáš Uvízl.

• Obrázek 2: Ocenění převzal hlavní ekonom FN Olomouc Ing. Martin Knápek (první zprava).

Během slavnostního večera zaznělo na pódiu jméno FN Olomouc ještě jednou, a to při vyhlašování výsledků ankety „IT manažer roku“ a „IT projekt roku“, kterou pořádá společnost InterSystems ve spolupráci s HealthCare Institute. IT manažerem roku se totiž stal náměstek IT Ing. Antonín Hlavinka, jehož schopnosti při zavádění inovativních technologií ocenila nedávno také analytická firma IDC, když mu v soutěži IDC Future Enterprise Awards udělila titul Digitální lídr roku 2023. „Obě ankety se letos v České republice konaly poprvé a moje ocenění je především oceněním celého týmu IT, inovací a Národního telemedicínského centra ve fakultní nemocnici. Je to jasný signál, že digitalizace, inovace a IT se dostává hluboko do struktur celého zdravotnictví, kde sehrává čím dál větší význam, dnes je to již spíše nezbytnost. Snažíme se přenášet dobré praxe od těch nejlepších světových hráčů, jakkoliv v českém legislativním a velmi konzervativním prostředí je to trnitá cesta. O to víc si ocenění vážíme a osobně to beru jako závazek pro pokračování v nastavené trajektorii,“ zdůraznil Antonín Hlavinka.

Není to poprvé, co FN Olomouc v anketě Nemocnice ČR uspěla. Například v letech 2020 a 2021 zvítězila v kategorii „Nejlepší online komunikace nemocnic“. Nejlepší nemocnicí roku 2023 celkově se podle průzkumu HealthCare Institute stala Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, jako druhá se umístila Vojenská nemocnice Olomouc, na bronzové příčce pak Nemocnice Strakonice. Podrobné výsledky najdete ZDE.

• Obrázek 3: IT manažerem roku byl vyhlášen Ing. Antnonín Hlavinka.