Nemocniční kaplan fotografoval dobrovolníky v duchovní péči. Snímky vystaví na Velehradě

21. června 2023

Arcibiskupství olomoucké a JSME BLÍZKO VÁM – Institut klinické pastorační péče ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc srdečně zvou na vernisáž výstavy fotografií Podaná ruka, která se koná během Dnů lidí dobré vůle úterý 4. července v 14.30 hod. ve Stojanově gymnáziu na Velehradě. Výstava představí 12 vybraných fotografií z poskytování dobrovolnické služby pacientům ve FN Olomouc, jejichž autorem je nemocniční kaplan Roman Nehera.

• Z výstavy Podaná ruka. Foto: Roman Nehera

Dobrovolníci v duchovní péči v nemocnicích, kteří působí pod vedením nemocničního kaplana, pacientům naslouchají, čtou z Písma svatého a křesťansky orientované literatury, modlí se s nimi, případně donášejí jim svaté přijímání. Především však jsou s nemocnými a povídají si s nimi o tom, co prožívají během hospitalizace, co plánují nového ve svém životě, až se vyléčí a podobně.

V nemocnicích nebo domovech pro seniory na území Arcidiecéze olomoucké je možné se setkat s téměř 60 dobrovolníky v duchovní péči, kteří se věnují pacientům na základě pověření Arcibiskupství olomouckého. Působí ve více než dvaceti nemocnicích, zdravotnických zařízeních a domovech seniorů. Více o dobrovolnictví v pastorační péči ve zdravotnictví se dozvíte na webu http://www.kaplanivnemocnici.cz.

Autorem fotografií je nemocniční kaplan, zdravotník a trvalý jáhen Roman Nehera. Podaná ruka přitom není jeho první výstava. Například v loňském roce na Velehradě představil snímky doprovázející brožurku Doprovázení člověka v nemoci, která je určená pacientům v paliativní péči a pečujícím zdravotníkům. Před dvěma lety pak byla součástí velehradské poutě výstava Zdravotníci, děkujeme vám! Ta byla věnována lékařkám a lékařům, sestrám a nelékařským zdravotnickým pracovníkům, kteří se podíleli na úspěšném zvládnutí pandemie COVID-19.