Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc dostalo výtěžek z výstavy panenek v obci Dobromilice

1. dubna 2019

Od 20. ledna do 9. února letošního roku probíhala v obci Dobromilice na jihu Olomouckého kraje Výstava uměleckých panenek. Sběratelka Eva Cigánková ze Štěpánova na ní představila kolekci panenek od světových návrhářů, které jsou na první pohled k nerozeznání od živých kojenců. Nejen proto se organizátoři v čele se starostou obce Ing. Stanislavem Mrňkou rozhodli, že výtěžek z dobrovolného vstupného věnují Novorozeneckému oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, tedy těm nejmenším dětem.

Rozhodnutí podpořit právě Novorozenecké oddělení s radostí přijal jeho primář a předseda Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR MUDr. Lumír Kantor, Ph.D., jenž se v neděli 20. ledna osobně zúčastnil také vernisáže výstavy. Jednotka intenzivní a resuscitační péče Novorozenecké oddělení, která pečuje o předčasně narozené děti, využije předanou částku 19 999 korun výhradně pro maminky a jejich děti. „Přes naší JIP projde zhruba tři sta dětí z celého kraje za rok. Svážejí se k nám ze všech regionálních nemocnic, kde těmto dětem aktuálně nemohou poskytnout dostačující péči. V rámci České republiky máme v rámci této péče o nejkomplikovanější případy jednu z nejnižších úmrtností novorozenců,“ konstatuje primář Kantor. „V současné době se intenzivně zabýváme zlepšováním kontaktu rodičů s dětmi a předaný dar, za nějž moc děkujeme, poputuje právě na tyto účely,“ dodává.

Starosta Dobromilic Ing. Stanislav Mrňka hodnotí výstavu a stejně tak i její finanční výtěžek jako zcela mimořádné. „Za tři roky proběhla v Dobromilicích řada výstav, ale žádná nebyla tak hojně navštívená a neměla ani takový finanční efekt. Téma a snaha pomoci zaujaly nejen místní, ale také obyvatele z okolních obcí,“ zdůrazňuje Mrňka.