Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc modernizuje vybavení. O miminka pečují nové ventilátory

27. března 2019

Nemodernější ventilátory, ale také nový transportní inkubátor využívají od minulého týdne na Novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Přístroje za více než 14 milionů korun jsou součástí kompletní modernizace vybavení, kterou Novorozenecké oddělení a Porodnicko-gynekologická klinika mohou uskutečnit díky sedmdesátimilionové dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

Devět nových ventilátorů za více než 12 milionů korun nahradilo deset let staré předchůdce, které již nesplňovaly veškeré požadavky moderní péče o novorozence. Podle zástupce primáře  Novorozeneckého oddělení MUDr. Vladimíra Mišutha přinášejí přístroje Babylog větší komfort pro miminka v těžkém stavu a personálu usnadňují péči o svěřené děti. „Umožňují všechny typy ventilace, na které jsme byli zvyklí, i nové ventilační režimy, které kontinuálně vyhodnocují dechovou aktivitu novorozence. Nastavit lze také individuální ventilační režim na míru. Obrovskou výhodou je, že nyní u závažných stavů nemusíme jednotlivé přístroje měnit, každý přístroj poskytuje kvalitní péči pro každého novorozence bez složitého vyměňování,“ uvedl MUDr. Mišuth.

Novinkou v plicní ventilaci u nezralých novorozenců je tzv. neinvazivní plicní ventilace. Při této metodě se k ventilaci využívá nosních dírek, není tedy nutná intubace. „Současná neonatologie neinvazivní metody preferuje a díky novým ventilátorům můžeme poskytnout novorozencům péči, která odpovídá aktuálním trendům,“ doplnil lékař. Navíc se podle ní díky neinvazivní plicní ventilaci do péče o novorozence mohou zapojit i rodiče, což je z dlouhodobého hlediska v rámci vytváření vztahů mezi rodičem a dítětem velice důležité.

Novorozenecké oddělení díky evropské dotaci získalo i transportní inkubátor v hodnotě dvou milionů korun. Najde využití při transportu novorozenců v rámci celé České republiky i při převozu novorozenců na vyšetření v areálu nemocnice. Oproti předchozímu modelu jsou jeho výhodami snazší manipulace, výběr z více ventilačních režimů, využití zvlhčení a ohřátí ventilačního okruhu, ale také soustředění napájení všech přístrojů do jediného kabelu.

Díky projektu Modernizace a obnova přístrojového vybavení centra vysoce specializované intenzivní zdravotní péče v perinatologii FN Olomouc již na Novorozenecké oddělení dříve dorazilo například třináct špičkových inkubátorů „Žirafa“. Nová zařízení, například porodní lůžka, monitory životních funkcí, lůžka, transportní lehátka a křesla či operační stoly, přibudou také na Porodnicko-gynekologické klinice. Evropská dotace pokrývá 85 procent všech nákladů, deseti procenty přispívá státní rozpočet a pět procent hradí nemocnice z vlastních zdrojů. Celých bezmála 70 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu bude vyčerpáno během letošního roku.