Novorozenecké oddělení obdrželo darem nový videolaryngoskop

27. března 2024

Minulý týden daroval anonymní dárce nový videolaryngoskop na Novorozenecké oddělení olomoucké nemocnice v hodnotě půl milionu korun. Intubace dolních cest dýchacích by tak mohla být díky tomuto přístroji v některých případech méně složitá, pro novorozence šetrnější a doba celkového výkonu by se měla zkrátit. Darovaný přístroj plánují na Novorozeneckém oddělení využívat jak u zralých, tak i u nezralých novorozenců. Videolaryngoskopem by se rovněž mohla zefektivnit i edukace lékařů v rámci specializačního vzdělávání.

"Přenos obrazu z vyšetřovaných tkání na monitor je v dnešní době moderní medicíny nedílnou součástí různých vyšetření a terapeutických úkonů. Tyto trendy jsou součástí i neonatologických postupů při zajištění dolních cest dýchacích, neboli intubace,“ popisuje MUDr. Vladimír Mišuth, zástupce primáře Novorozeneckého oddělení FN Olomouc. Nový videolarnygoskop umožňuje přes optický kabel přenos z dutiny ústní a vstupu do dolních cest dýchacích monitorem, který je umístěn hned vedle pacienta.

„Příběh dárce je obdivuhodný - celé své životní úspory chtěl věnovat na záchranu života a k tomu si vybral právě naše Novorozenecké oddělení. Dárce chtěl svůj dar předat v tichosti a v anonymitě, jeho rozhodnutí plně respektujeme. Současně bychom ale chtěli alespoň stručným zveřejněním příběhu poděkovat a vyjádřit velký respekt i obdiv člověku, který nás podpořil. Příběh je pro nás téměř pohádkový,“ uzavírá Mišuth.