Novostavba II. interní kliniky FN Olomouc vítězem ekologické soutěže E.ON Energy Globe

24. října 2020

Titulem z prestižní ekologické soutěže E.ON Energy Globe, která oceňuje energeticky úsporné a k přírodě šetrné projekty, se může pochlubit novostavba II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc. V rámci slavnostního večera, který se odehrál ve výjimečném prostředí laboratoře vysokého napětí, převzali ocenění za vítězství v kategorii Stavba autor architektonického návrhu Ing. arch. Adam Rujbr a vedoucí Odboru investic FN Olomouc Ing. František Valíček.

„Úspěchu v soutěži oceňující projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie, si osobně velmi vážím. Ve Fakultní nemocnici Olomouc dlouhodobě dbáme na trvalou udržitelnost a cítíme zodpovědnost za budoucí generace. Je to směr, ze kterého určitě nehodláme ustupovat i do budoucna,“ reagoval na úspěch v soutěži E.ON Energy Globe ředitel největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D. Radost měl nejen z toho, že stavba vzbudila zájem a respekt odborné veřejnosti, ale především z jejího praktického využití a účelnosti. „Ke spokojenosti všech zúčastněných stran se ve velmi krátkém čase podařilo skloubit na jedné straně požadavky zdravotnického personálu na bezpečné a moderní prostředí, které poskytuje pacientům dnes již nezbytný komfort, a na straně druhé ekonomický zřetel, tedy nízké provozní náklady, a náš dlouhodobý a koncepční zájem o šetrný přístup k přírodě,“ zdůraznil Roman Havlík.

Ocenění velmi potěšilo také autora architektonického řešení Ing. arch. Adama Rujbra, který soutěž E.ON Energy Globe sleduje již dlouhá léta. „Mám z toho velkou radost. Cenu získala stavba, ale za tou stojí skvělý tým lidí, od vedení nemocnice, které nám dalo důvěru, přes vedení klinik, vrchní sestry, tým architektů a projektantů až po stavební firmu. Ti všichni mají zásluhu na tom, že vznikla stavba nadčasová, energeticky pasivní a šetrná. Šetrná k životnímu prostředí, ale zároveň přátelská ke svým uživatelům, zdravotníkům a jejich pacientům. Pro architekta je potěšující vidět, že téma udržitelnosti a zdravého prostředí budov a měst obecně se dostává do popředí a že díky tomuto ocenění můžeme společně inspirovat i další,“ poukázal na jeden z hlavních cílů soutěže E.ON Energy Globe, kterým je propagace inovativních přístupů k úsporám energií a ochraně životního prostředí.

Stavba II. interní kliniky přitom není jediným projektem, na jehož realizaci FN Olomouc spolupracovala s Adamem Rujbrem. Na konci letošního září byl veřejnosti předán k užívání nový ambulantní pavilon Hemato-onkologické kliniky, pod nímž je kancelář Adam Rujbr Architects s.r.o. rovněž podepsána. I nový pavilon je šetrný k životnímu prostředí. Jedná se o první nemocniční stavbu, která je vyladěná včetně všech technologií jako pasivní objekt s dotací ze Státního fondu životního prostředí. Budova má také retenční střechu na zdržování odtoku dešťové vody.

Do 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se přihlásilo 301 projektů. Odborná porota vybírala dva nejlepší počiny zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé z šesti hlavních kategorií. O vítězi rozhodovala hlasováním veřejnost.