Oční klinika pořídila přístroj na domácí měření nitroočního tlaku pro pacienty s glaukomem. Díky daru Nadace prof. Vejdovského

19. března 2024

V krajním případě až úplné oslepnutí hrozí lidem, jejichž diagnózou je zelený zákal očí, neboli glaukom. Při tomto onemocnění je důležité pravidelné a přesné měření nitroočního tlaku, jež lékařům pomáhá nastavit správnou léčbu. Díky daru Nadace prof. Vejdovského, která už přes třicet let pomáhá lidem s těžkým zrakovým postižením, nyní Oční klinika Fakultní nemocnice Olomouc pořídila špičkový americký přístroj iCare Home 2, jenž je určen k průběžné monitoraci hodnot nitroočního tlaku i v domácím prostředí. Nadace přístroj klinice a Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci zakoupila za částku zhruba 140 tisíc korun, a to ze svých výnosů.

• Obrázek 1: Měřit nitrooční tlak v domácích podmínkách a díky tomu včas odhalit zelený zákal nebo monitorovat jeho průběh umožní pacientům a lékařům přístroj Fakultní nemocnice Olomouc.

„Přesné a průběžné měření nitroočního tlaku je u pacientů s glaukomem nesmírně důležité. Hodnoty naměřené při návštěvě lékaře či hospitalizaci však nemusejí být úplně vypovídající, protože hrozí jejich zkreslení. U nitroočního, stejně jako třeba u krevního tlaku totiž hraje roli aktuální rozpoložení a stav vyšetřovaného člověka. Nový přístroj, který budeme zájemcům z řad našich pacientů zapůjčovat k domácímu užití, díky snadné manipulaci umožňuje průběžné měření několikrát za den v různých situacích, například po probuzení, jídle či fyzické aktivitě. Naměřené údaje je pak možné při kontrole z přístroje snadno stáhnout a rychle a spolehlivě zjistit, jestli se třeba stav pacienta nezhoršuje a není potřeba na něj reagovat,“ popisuje benefity nového přístroje přednostka Oční kliniky FN Olomouc MUDr. Klára Marešová, Ph.D., FEBO.

Právě do jejích rukou vložila nový přístroj při jeho slavnostním předání v pondělí 18. března 2024 výkonná ředitelka Nadace prof. Vejdovského Mgr. Dagmar Sýkorová. „Každý rok realizujeme podobný dar olomoucké lékařské fakultě a oční klinice, a to v podobě přístrojů, které pomáhají zachraňovat lidský zrak. Za celou dobu naší činnosti už jsme tímto způsobem darovali vybavení za více než šest milionů korun. Navazujeme tak na práci profesora Václava Vejdovského, jenž v Olomouci úspěšně působil a jehož jméno nosíme. Přístroj iCare Home 2 bude již od příštího týdne pomáhat nejen pacientům, ale také medikům a lékařům, kteří se na něm budou zaškolovat,“ říká Dagmar Sýkorová.

„Velice si činnosti Nadace prof. Vejdovského vážíme a za její velkou pomoc děkujeme i jménem našich pacientů. Díky drahému přístrojovému vybavení můžeme účinněji bojovat o zachování lidského zraku jako jedné z největších hodnot, které v našem životě máme,“ dodává přednostka Klára Marešová.