Odborníci ze 17 zemí přijeli do Olomouce na hands-on kurz Central European Endoscopic Ear Surgery

9. října 2023

Jen párkrát v roce mají ušní chirurgové, kteří se zaměřují na miniinvazivní ušní operace, možnost zúčastnit se mezinárodního kurzu věnovaného speciálně tomuto oboru. Jedna z mála takových akcí v Evropě se koná v Olomouci. Již tradičně ji pořádá Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pod záštitou Otologické sekce České společnosti ORL a chirurgie hlavy a krku.

• Obrázek 1: Přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc a vedoucí kurzu Richard Salzman se individuálně věnoval účastníkům.

Letošní ročník mezinárodního kurzu endoskopické ušní chirurgie se uskutečnil ve dnech 11. a 12. září. Akce proběhla již bez stínu koronavirových epidemických opatření. Mezi aktivními účastníky byli špičkoví ušní chirurgové. Z Itálie přijel prof. Danielle Marchioni z Modeny, který je jedním ze zakladatelů oboru a jako první zavedl endoskopické přístupové cesty do vnitřního zvukovodu. Dále přicestoval i jeho kolega dr. Marco Bonali, který je kromě jiného výjimečný tím, že se věnuje nejen miniinvazivní ušní chirurgii, ale i onkochirugii hlavy a krku a robotické chirurgii se systémem da Vinci.  Lektorem kurzu byl již tradičně přednosta pardubické ORL kliniky MUDr. Jan Vodička, Ph.D., který se endoskopické ušní chirurgii dlouhodobě věnuje a díky jeho excelentním didaktickým schopnostem je velmi oblíbeným přednášejícím.

Celkem 27 účastníků kurzu, kteří přijeli z rekordních 17 zemí, vyjádřilo spokojenost s kvalitou preparovaných, čerstvě zmražených spánkových kostí, které se svými fyzikálními vlastnostmi velmi blíží živým tkáním. Každý z účastníků si na dvou preparátech vyzkoušel celou škálu ušních operací – od zavedení ventilační trubičky přes myringo-, osikulo- a stapedoplastiku až po preparaci lícního nervu. Účastníci si pochvalovali i moderní prostory přednáškových sálů Fakultní nemocnice Olomouc a piteven Ústavu normální anatomie Lékařské fakulty UPOL poskytujících ideální prostředí pro konání kurzu.

Přenos z operačních sálů nabídl tři operace – myringoplastiku, tympanoplastiku rozsáhlé retrakce pars tensa i pars flaccida a stapedoplastiku. Během posledně uvedeného zákroku došlo k výraznému výronu perilymfy, jehož řešení sledovali účastníci kurzu přímo na obrazovce. Po jednodenní minimální vestibulární symptomatologii a za absence trvalého poklesu prahu kostního vedení zůstával pacient bez dalších obtíží. Úspěšné zvládnutí této komplikace kvitovali účastníci i operatér s nadšením.

Příprava a průběh tohoto praktického preparačního kurzu by nemohl proběhnout bez podpory firem Olympus a Radix CZ (zastupující firmy Storz a Spiggle Theis), které zajistily nejen endoskopické věže, ale i chirurgické instrumentárium, včetně Panettiho sad určených současně k preparaci a sání.

Další ročník plánujeme v termínu 9. - 10. září 2024. Podrobnosti naleznete na www.czechearendoscopy.com

Za organizační tým
Richard Salzman