Oddělení rehabilitace FN Olomouc má novou lůžkovou stanici, profitovat budou nejen ortopedičtí pacienti

10. ledna 2024

S převisem poptávky svých služeb nad kapacitou ambulantní i lůžkové péče se dlouhodobě potýkají odborníci z Oddělení rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc. Pomoci vyřešit tento problém a především nabídnout klientům další možnosti vrátit je po zdravotních lapáliích do běžného života nyní může nová lůžková stanice, kterou Oddělení rehabilitace otevřelo v pavilonu S, tedy v sídle Ortopedické kliniky. Jejích dvacet lůžek však bude sloužit nejen lidem po ortopedických operacích, ale také všem pacientům FN Olomouc.

• Obrázek 1: V posledním patře budovy S vznikla rekonstrukcí nová jednotka s dvaceti rehabilitačními lůžky.

Myšlenka na přestavění části čtvrtého nadzemního podlaží budovy S na samém okraji areálu Fakultní nemocnice Olomouc při ulici I. P. Pavlova na lůžkové rehabilitační oddělení vznikla zhruba před rokem, na přelomu let 2022 a 2023. „Samotná realizace byla zahájena v dubnu loňského roku,“ vzpomíná primář Oddělení rehabilitace FN Olomouc MUDr. Petr Kolář, Ph.D., MHA. „Od té doby se podařila udělat spousta práce, přičemž velký dík patří vedle vedení nemocnice všemu našemu personálu v čele s vrchní sestrou i kolegům z Odboru investic, kteří rekonstrukci připravovali a po celou dobu na ní pracovali,“ chválí Petr Kolář.

Výsledkem je nová jednotka s dvaceti rehabilitačními lůžky, o jejichž osazenstvo se stará dvacetičlenný personál - lékaři, fyzioterapeuti, sestry - vybavená moderními přístroji a pomůckami. „Velkým přínosem je například ultrazvukový program přímo na ambulanci oddělení, který nám pomáhá při diagnostice a je komfortnější pro naše klienty i personál. To, že se nová jednotka nachází přímo v sídle Ortopedické kliniky, je samozřejmě velkou výhodou pro samotné ortopedické pacienty, nová lůžka však poslouží i pro potřeby cerebrovaskulárního a traumatologického centra či pacientům po neurochirurgických operacích,“ vysvětluje primář Oddělení rehabilitace.

Při stavebních úpravách dostala budoucí lůžková jednotka nové povrchy podlah, došlo k vyspravení a malbě stěn a zhotoveny byly také kazetové podhledy. „Dále byla kompletně provedena nová elektroinstalace včetně svítidel a koncových prvků a v jednom lůžkovém pokoji byl obnoven přívod medicinálních plynů, konkrétně kyslíku. Jednotlivé pokoje byly opatřeny systémem sestra-pacient. Oddělení bylo vybaveno novými lůžky a ostatním potřebným nábytkem,“ popisuje provedené úpravy vedoucí Odboru investic FN Olomouc Ing. František Valíček s tím, že práce byly realizovány částečně externími dodavateli a částečně vlastními silami nemocnice.

„Součástí našeho poslání a práce je nejen prevence a uzdravování při nemocech a zraněních, ale i plnohodnotný návrat našich klientů do běžného života. V tomto směru hraje rehabilitace nezastupitelnou a zásadní roli, proto má vznik nového lůžkového oddělení a veškeré investice do něj velký význam,“ vyzdvihuje ředitel Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.