Olomoucký meziobratlový implantát již pomohl stovce pacientů
11. dubna 2023Více než pět let pomáhá pacientům s onemocněním meziobratlových plotének unikátní implantát XLIF Lumir cage, který navrhnul a vyvinul přednosta Neurochirurgické kliniky FN Olomouc profesor Lumír Hrabálek. Výhody této inovativní náhrady ploténky, především okamžitou úlevu od bolesti, již oceňuje přibližně 100 pacientů. V blízké budoucnosti olomoučtí neurochirurgové plánují další novinky v oblasti páteřních implantátů.
- Z oprerace implantátu XLIF Lumir cage.
Jedinečnost implantátu, který vyrábí čínská firma Beijing Fule Science and Technology Development company a v ČR jej distribuuje společnost BoneCare, tkví hlavně ve funkčních parametrech a materiálu. „Náhrady z termoplastického materiálu, které jsme využívali před tím, mírně pruží. Pro stabilitu páteře a zhojení proto není ideální. Náš implantát je vyroben ze slitiny titanu, aluminia a vanadu, což je obecně používaný a osvědčený materiál, dobře tolerovaný lidským organismem. Lépe se ´zakousne´ a drží hned od okamžiku zavedení,“ vysvětluje prof. MUDr. Lumír Hrabálek, Ph.D.
Implantát je originální zejména svými mechanickými vlastnostmi. Je konstruován tak, že umožní šetrnou implantaci do meziobratlového prostoru volným vložením, bez zatlučení, a odpadá tak riziko poranění kostních obratlových těl. Stabilita je zajištěna tzv. distrakcí, kdy se implantát v meziobratlovém prostoru roztáhne (distrahuje) na výšku až o 4 mm, a tím pevně drží. „Navíc je integrovanou součástí XLIF Lumir cage i dlaha s možností fixace implantátu do obratlových těl čtyřmi šrouby,“ dodává prof. MUDr. Lumír Hrabálek, Ph.D.
Vlastnosti a účinky novinky důkladně prověřila více než pětiletá praxe. A zkušenosti jsou výhradně pozitivní. „Používáme jej k boční náhradě meziobratlové ploténky bederní páteře a Th-L přechodu, tak jak byl původně navržen. Za celou dobu nebylo třeba uvažovat o žádných technických změnách. Z pravidelných a průběžných kontrol pacientů je zřejmé, že náhrada nikdy neselhala, nebyl nikdy důvod k jakékoliv operační revizi a hlavně že došlo k jejímu plánovanému kostnímu přihojení ve všech případech,“ ubezpečuje profesor Hrabálek, který dosud na Neurochirurgické klinice FN Olomouc implantát využil při léčbě více než sedmdesáti pacientů. K tomu je třeba přičíst další desítky pacientů, kterým díky implantátu pomohli neurochirurgové Fakultní nemocnice Ostrava.
V budoucnosti ale pravděpodobně nezůstane jen u implantátu XLIF Lumir cage. „Mám několik dalších nápadů týkajících se páteřních implantátů. Bohužel doba covidová nepřála poslední tři roky spolupráci na těchto projektech. Věřím ale, že letos už budeme mít možnost pokročit,“ naznačuje přednosta Neurochirurgické klinika FN Olomouc, která na začátku letošního roku získala jako jedna z prvních v České republice status Centra vysoce specializované spondylochirurgické péče.
- prof. MUDr. Lumír Hrabálek, Ph.D s implantátem nesoucím jeho jméno.