Olomoučtí neonatologové pozvali kolegy z celé republiky do Sobotína

12. června 2023

Malebné prostředí Resortu Sobotín v podhůří Jeseníků bylo ve dnech 2. – 4. června dějištěm jubilejního XXX. neonatologického setkání spojeného s XXIV. Hanákovými dny. V pořadatelství každoroční akce se pravidelně střídá šest pracovišť z celé republiky a letos připadlo na Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Na prestižní konferenci přicestovalo bezmála dvě sta účastníků. Odborný program byl víc než nabitý. Zaznělo více než čtyřicet přednášek a součástí byly i tři workshopy pro více než šedesát zájemců.

• Konference probíhala ve třech sálech Resortu Sobotín.

Vůbec poprvé byly přednášky seřazeny do bloků podle témat a lékaři i sestry přednášeli společně. Program probíhal ve dvou sálech a účastníci si vybírali témata podle vlastních preferencí. „Před zahájením měly některé sestry mírné obavy z prezentace před lékaři, ale naprosto zbytečně. Péče o fyziologické i nezralé novorozence je týmová práce, která se zakládá na úzké spolupráci lékaře a sestry. Proto je důležitá komunikace a jejich práce se navzájem doplňuje, čímž poskytovanou péči dále zkvalitňují. Společný program přinesl vzájemné obohacení o pohledy z různých stran jednotlivých zdravotnických profesí,“ uvedla vrchní sestra Novorozeneckého oddělení FN Olomouc Mgr. Jana Romanová.

Ve třetím sále pak probíhaly workshopy, které nabídly tzv. zážitkovou neonatologii. „Využili jsme například virtuální realitu a účastníci se tak s některými prvky vývojové péče seznámili vlastními smysly. Na chvíli se mohli stát pacientem na novorozenecké jednotce intenzivní péče, zažít každodenní provoz a představit si, jak jej mohou vnímat nejmenší. Další workshop se zaměřil na wellbeing – ten nabídl využití výtvarných metod a aktivních imaginací k vnitřní i týmové komunikaci. Účastníci měli možnost se zamyslet nad svými životními rolemi a nad emocemi, které na pracovištích zažíváme. Poslední workshop se věnoval teoretické přípravě a praktické průpravě kardiopulmonální resuscitace novorozence, což jsou pro zdravotníky vždy velmi stresující chvíle,“ přiblížil náplň workshopů zástupce primáře Novorozeneckého oddělení MUDr. Vladimír Mišuth.

Na sobotínské konferenci se s pozicí primáře Novorozeneckého oddělení FN Olomouc symbolicky rozloučil MUDr. Lumír Kantor, Ph.D. „Na oddělení jsem strávil polovinu života. Podobná setkání budu i nadále sledovat, ale z pozice neonatologa, a nikoliv primáře,“ konstatoval Lumír Kantor, kterému za jeho obětavou práci poděkovali i zástupci oddělení.

„Z rozhovorů a komentářů kolegyň a kolegů usuzuji, že s konferencí byli spokojení. Odborný program konference byl na vysoké úrovni, prostředí konference bylo krásné, všichni si akci užili,“ uzavřel Vladimír Mišuth.