Onkologická klinika připravila pro pacienty průvodce diagnózami

14. října 2022

Záplava nedůvěryhodných dat a rostoucí počet dotazů přiměly vedení Onkologické kliniky FN Olomouc k přípravě edukačních brožur, z nichž mohou pacienti načerpat základní informace ke čtrnácti onkologickým diagnózám. Několikastránkové materiály si zájemci mohou bezplatně stáhnout z webových stránek kliniky ZDE.

„Pacienti a jejich rodiny si žádají informace o svých diagnózách stále více. Když se jim informací nedostává nebo se zdráhají ošetřujícího onkologa zeptat, může se stát, že si najdou na internetu neaktuální nebo přímo zavádějící údaje. Uvést věci na pravou míru pak bývá složitější,“ zmiňuje jeden z motivů k přípravě brožurek jejich iniciátor a zástupce přednosty Onkologické kliniky pro radioterapii prof. MUDr. Martin Doležel, Ph.D. Vzniklo tak celkem čtrnáct edukačních materiálů, které postihují základní onkologické diagnózy a léčebné metody. Jejich odbornou úroveň a správnost garantuje výbor Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky.

„Inspiroval jsem se obdobnými materiály renomované společností American Society for Radiation Oncology, které jednoduchou a přístupnou formou pacientům sdělují ty nejpodstatnější informace k jejich onemocnění a léčebnému postupu,“ dodává profesor Doležel s tím, že aktuálně jsou brožurky ke stažení na webových stránkách Onkologické kliniky, nicméně v plánu je v blízké budoucnosti i jejich tištěná podoba.