Onkologové z Fakultní nemocnice Olomouc podali jako první v republice nový lék proti vzácnému nádoru oka

12. října 2020

Zcela novou a vysoce inovativní léčbu melanomu oka užili na začátku září letošního roku jako vůbec první v České republice lékaři Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Pacientka se vzácným nádorem cévnatky (pigmentové vrstvy) oka, který postihuje zhruba šest lidí z jednoho milionu, podstoupila léčebnou proceduru pouhé tři a půl měsíce od jejího schválení v tuzemsku. Nová terapie dokáže výrazně utlumit průběh nemoci a prodloužit nemocnému život, její další účinky budou předmětem dalších studií. I v rámci celé Evropy je totiž olomoucká fakultní nemocnice na předních místech v podání této nové léčby.

„Melanom cévnatky oka je vzácným nádorovým onemocněním, jehož diagnostika i léčba jsou značně komplikované. Nádor velmi často metastázuje do jater a kostí a v tomto stádiu je doposud používaná terapie problematická a málo účinná. Nový lék nefunguje na klasickém principu chemoterapie, ale využívá aktivaci buněk imunitního systému, které bez toho nejsou schopny nádorové buňky rozpoznat. Molekula léku se na jedné straně naváže na bílkovinnou složku, která se vyskytuje specificky v nádoru, a na druhé straně váže T lymfocyty imunitního systému, které přitáhne k nádorové buňce. Buňka T lymfocytu pak nádorovou buňku cíleně zničí,“ popisuje princip terapie lékař Onkologické kliniky FN Olomouc prof. MUDr. Martin Klabusay, Ph.D., jenž spolu s přednostou kliniky prof. MUDr. Bohuslavem Melicharem, Ph.D. a primářkou MUDr. Hanou Študentovou, Ph.D. vede tým, který léčbu první vybrané pacientce podává.

Nová léčba vzácného nádoru oka je dlouhodobá a také velmi nákladná, jedna z nejdražších v rámci celé současné onkologie. „Před jejím prvním podáním jsme museli zajistit financování ze strany zdravotní pojišťovny, což se naštěstí podařilo. Nyní budeme v terapii pokračovat a jsme sami zvědavi na výsledky, protože zatím máme vzhledem k inovativnosti léčby k dispozici jen data z klinických studií. Ty však již prokázaly její účinnost u metastatického typu onemocnění, jehož prognóza je vysoce nepříznivá. Nová terapie život pacientů významně prodlouží,“ vyzdvihuje primářka Onkologické kliniky MUDr. Hana Študentová, Ph.D.

Podávání léku probíhá na klinice jednou týdně a účinnost léčby se hodnotí vždy za tři měsíce. „Abychom zvládli akutní komplikace této terapie, zejména syndrom uvolnění cytokinů a následnou dušnost a prudký pokles krevního tlaku, které mohou nemocného ohrozit na životě, podávali jsme první tři aplikace za hospitalizace pacientky a monitorace jejího stavu. Od čtvrté aplikace však můžeme volit ambulantní režim,“ dodává profesor Martin Klabusay a vedle kolegů z týmu děkuje za spolupráci také Lékárně Fakultní nemocnice Olomouc, která nový lék dokázala v krátkém čase zajistit.