Ortopedická klinika FN Olomouc navázala na Oddělení rehabilitace. Personál skupinově daroval krev

8. listopadu 2019

Příklady táhnou, tvrdí latinské přísloví. Dalším z důkazů pravdivosti tohoto rčení může být včerejší skupinový odběr krve, k němuž na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc přišli zdravotníci z Ortopedické kliniky. K hromadnému darování krve je totiž inspirovala stejná aktivita kolegyň a kolegů z jiných pracovišť největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě.

„Velmi jsem kvitovala akci zaměstnanců Oddělení rehabilitace, kteří jako první kolektiv v nemocnici skupinově daroval krev v září. Pak jsem se navíc dozvěděla o plánovaném listopadovém odběru Novorozeneckého oddělení. Proto jsem se rozhodla oslovit personál naší kliniky a podařilo se nám sestavit tým dobrovolných jednorázových dárců,“ vysvětluje vrchní sestra Ortopedické kliniky Mgr. Petra Poulíková. Jak se to na „transfuzce“ stává, původně nahlášená patnáctičlenná skupina dobrovolníků se kvůli aktuálnímu zdravotnímu stavu a přísným pravidlům v souvislosti s inkubační dobou po zahraničních cestách výrazně ztenčila. K samotnému odběru lékaři nakonec pustili jen dva zájemce. „Tato situace je ale bohužel vcelku běžná, zvláště v těchto dnech, kdy řádí virózy a nachlazení. My nemůžeme ani drobné náznaky změny zdravotního stavu podceňovat, protože nikdy nevíme, u koho krev skončí a můžeme i obyčejným oparem velmi vážně ohrozit příjemce krve. Doufáme ale, že potenciální dárce případné odmítnutí na základě lékařské prohlídky neodradí natrvalo,“ podotýká vrchní sestra Transfuzního oddělení Michaela Fedorco, DiS. „Nevadí, když se nám to nepovedlo dnes, povede se nám to jindy. Důležitý první krok jsme udělali a do databáze dárců jsme se zaregistrovali,“ ubezpečuje Mgr. Poulíková. „Chtěli jsme tímto skupinovým odběrem podpořit naše lékaře a sestry, kteří již darují krev opakovaně, čehož si nesmírně vážím. Doufám, že se nám tak podaří otevřít dveře dalším potenciálním zájemcům ať už z naší kliniky nebo z dalších pracovišť naší nemocnice. Všichni totiž dobře víme, že krev je svým složením a funkcemi nenahraditelná, představuje životně důležitou tekutinu a nikdo z nás neví, kdy bude krev sám nebo někdo z jeho blízkých potřebovat,“ uvědomuje si vrchní sestra Ortopedické kliniky.

Transfuzní oddělení vydalo v loňském roce na ortopedii 366 autologních transfuzních přípravků (pacienti sami sobě darovali krev před výkonem), 690 transfuzních přípravků bylo vyrobeno z červených krvinek, 103 transfuzních přípravků bylo vyrobeno z plazmy a 12 pacientů potřebovalo krevní destičky.