Pacientům II. interní kliniky FN Olomouc pomáhá nová metoda. Ultratenký endoskop slouží při nemocech slinivky břišní a žlučových cest

24. června 2019

Od podzimu loňského roku sídlí II. interní klinika - gastroenterologická a geriatrická Fakultní nemocnice Olomouc v nové, supermoderní budově. S jejím stěhováním ze staré budovy, která v těchto dnech mizí s postupem demoličních prací, přišlo i tolik kýžené dovybavení kliniky nejnovější zdravotnickou technikou. Od února letošního roku pak mají zaměstnanci i pacienti tohoto špičkového pracoviště k dispozici poslední endoskopickou metodu pro onemocnění slinivky břišní a žlučových cest, která zde zatím chyběla - cholangioskopii Spyglass.

„Endoskopie se v posledních letech rozvinula z původně diagnostického na terapeutický obor. O to důležitější pro nás a zejména pro naše pacienty je, abychom měli k dispozici pokud možno nejmodernější vybavení a metody. V případě cholangioskopie Spyglass jsme jedni z prvních, kdo u nás tuto metodu využívá. Navíc máme poslední verzi přístrojového vybavení a v neposlední řadě špičkový tým, což je u moderní endoskopie velmi důležité,“ upozorňuje přednosta II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické FN Olomouc doc. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.

Cholangioskopii Spyglass na jeho pracovišti zavedli v únoru letošního roku. „Jedná se o ultratenký ohebný endoskop o průměru 3,3 milimetru, který je možné zavést do žlučových cest a pankreatického vývodu. Lékař má při použití této metody k dispozici na ovládání endoskopy dva, a to včetně dvou obrazů na monitoru. První, klasický endoskop se zavede ústy do dvanáctníku a z něj druhý tenčí s různými nástroji do žlučových cest nebo slinivky břišní. Tento tenký endoskop poskytuje detailní zobrazení slizničního povrchu těchto struktur a umožňuje odběr biopsie z podezřelých oblastí pod zrakovou kontrolou a také terapeutické zákroky, z nichž nejdůležitější je elektrohydraulická litotrypse konkrementů. Laicky řečeno jde o odstranění kamenů ve žlučových cestách rázovou vlnou, která je rozbije na místě, a jejich zbytky se pak sondou odstraní,“ popisuje docent Urban a dodává, že alternativou k popisované endoskopické metodě byl dříve pouze rozsáhlý chirurgický zákrok.

Metoda cholangioskopie Spyglass byla poslední endoskopickou metodou pro onemocnění slinivky břišní a žlučových cest, kterou olomoucké pracoviště nemělo k dispozici. Navazuje na endoskopickou ultrasonografii, endoskopickou retrográdní cholangiopankratografii (ERCP) a radiologické zobrazovací metody. „Na tuto metodu navazuje také nově zavedená metoda mikroskopického zhodnocení, takzvaná FISH, kterou provádí Ústav klinické a molekulární patologie,“ doplňuje přednosta II. interní kliniky olomoucké fakultní nemocnice.

Cílem nových postupů je zrychlení diagnostiky nádorů pankreatobiliární oblasti. „Časná diagnostika je zásadní pro odhalení onemocnění v léčitelném stádiu. Jen malé nádory lze totiž radikálně odstranit chirurgicky a tím nemocného vyléčit,“ uzavírá doc. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.