Pandemie mamografická pracoviště nezavřela. Nemějte obavy a přijďte na vyšetření

24. března 2021

V době pandemie panují mezi lidmi ve společnosti obavy. Jsou to obavy z nákazy, obavy z budoucnosti, obavy z toho, že pacienty bez akutních problémů v nemocnici neošetří. Tyto obavy zasahují i do rozhodnutí jít na preventivní vyšetření nebo jít na vyšetření s nálezem bulky v prsu.

• Fotografie je archivní a ilustrační

„Od klientek slýcháme, že nechtěly přijít dřív, protože si myslely, že je nikdo v době pandemie neošetří, když vlastně ani nemají akutní potíže a jen si nahmataly bulku v prsu. Není to pravda. Screeningová centra zůstávají pro pacientky otevřená jak pro ty, které nemají potíže, tak pro ty, které mají problémy s prsy, ať už jsou jakékoliv,“ zdůrazňuje vedoucí lékařka Oddělení mamární diagnostiky Fakultní nemocnice Olomouc MUDr. Lucia Veverková, Ph.D.

Screeningové centrum největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě poskytuje stále standardní péči, která se během pandemie nezměnila. „Objednací doby na preventivní vyšetření jsou krátké. Termín lze nabídnout do dvou až pěti dnů. V případě, že má žena potíže, vyšetřujeme ji ihned v den zavolání nebo do druhého dne, přičemž toto záleží i na domluvě s klientkou,“ dodává MUDr. Veverková.

Stejně tak není zcela pravdivá informace, že se v současné době nedají odstranit benigní, tedy nezhoubné útvary v prsu. Velkou část nezhoubných či rizikových útvarů lze v olomoucké fakultní nemocnici odstranit pod ultrazvukem ambulantně. Navíc se i v těchto případech projevuje podstatná výhoda Oddělení mamární diagnostiky FN Olomouc, a to komplexnost péče. „Pokud je to na základě výsledků vyšetření třeba, následná péče je díky zázemí jedné z nejlepších nemocnic v České republice zahájena v několika dnech,“ ubezpečuje lékařka.

Oddělení mamární diagnostiky je ženám k dispozici v běžných provozních dobách a objednat se lze na telefonních číslech 588 444 730, 588 444 736 nebo mailem mamografie@fnol.cz. Podrobnější informace najdete také na webových stránkách mamografie.fnol.cz.

Co byste měli vědět o Oddělení mamární diagnostiky FN Olomouc:

• Objednací lhůty se pohybují od 2 do 5 dnů, v akutních případech max. do druhého dne.
  • Provozní doba po-út 8 – 18:30 hodin; st-pá 8 – 15:30 hodin.
  • Disponuje moderním plně digitalizovaným mamografem s nízkou dávkou záření a s přesnějším zobrazením, které omezuje doplňková vyšetření včetně kontrolního odběru tkáně na minimum.
  • Nabízí možnost doplňkového 3D screeningu pro přesnější vyšetření prsní žlázy.
  • Poskytuje rovněž ultrazvukové vyšetření.
  • Výhodou je komplexnost následné péče, která je zahájena v několika dnech.
  • Součástí screeningu je i konzultace a hodnocení výsledků provedeného vyšetření, vše se dozvíte v jeden den.
  • Pokud máte doporučení, vše hradí vaše zdravotní pojišťovna, pro samoplátkyně nejsou žádné další poplatky na doplňkové vyšetření nebo konzultace.
  • Ženy ve věku od 45 let mají mamografické vyšetření hrazené jednou za dva roky ze zdravotního pojištění.
  • Cena mamografického vyšetření pro samoplátkyně je 780 korun.
  • Cena ultrazvukového vyšetření pro samoplátkyně činí 376 korun.
  • Samoplátkyně nepotřebují k vyšetření žádanku od lékaře.