Pavilon G v areálu FN Olomouc se otevře veřejnosti. Co vše v něm naleznete?

28. června 2023

Už v prvním červencovém týdnu začne sloužit klientům, pacientům a samozřejmě také zaměstnancům Fakultní nemocnice Olomouc nová budova označená písmenem G. Nachází se v sousedství parkovacích ploch P3 a P4 v bezprostředním sousedství přilehlé Hněvotínské ulice. Co všechno a od kdy v ní nově naleznete?

• Mapka s umístěním pavilonu G (pro zvětšení klikněte na obrázek).

Oddělení alergologie a klinické imunologie

Kompletní provoz oddělení se ze svého stávajícího sídla v budově F stěhuje do nových prostor v týdnu od 26. června do 2. července. Opět k dispozici svým klientům budou alergologické a imunologické ambulance od pondělí 3. července 2023 již kompletně ve druhém podlaží pavilonu G. Na jejich struktuře a organizaci se přesunem nic nezmění.

Infekční oddělení

Do přízemí budovy umístí od 3. července 2023 svou dispenzární část pro pacienty po hospitalizaci a neinfekční pacienty přicházející po objednání na ambulanci Infekční oddělení. V ambulanci bude i možnost očkování splenektomovaných pacientů proti meningokokům, Streptococcus pneumoniae a Hemophilus influenzae - toto očkování je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Výhledově se zde budou rovněž ambulantně aplikovat antibiotika v případech Lymeské borreliozy.

Onkologická klinika

V prvním podlaží pavilonu G bude od září letošního roku zřízena ambulance, kde budou sledování pacienti po úspěšně absolvované onkologické léčbě. Také se zde budou provádět preventivní onkologické prohlídky klientů všech zdravotních pojišťoven. Už od 17. července se sem navíc přesune administrativní část oddělení klinických studií.

Oddělení léčebné výživy

Poradna pro výživu Oddělení léčebné výživy se bude stěhovat ze stávajících prostor na Klinice tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace 30. června a první klienty přivítá v nových prostorách ve třetím patře nové budovy G v úterý 11. července 2023. Poradna bude i nadále zaměřena na redukci hmotnosti, edukaci pacientů s diabetem a metabolickým syndromem a rovněž zde budou probíhat edukace a konzultace stravovacích návyků s nutričním terapeutem v rámci projektu Nebuď pod tlakem. Poradna bude nově vybavena tělesnou bioimpedanční váhou InBody, měření tělesné analýzy je zpoplatněno částkou 400 korun a zájemci mohou platit hotově i platební kartou. Kontakty pro objednávání zůstávají beze změny (tel. 588 444 536, e-mail: poradna.vyziva@fnol.cz).

Ombudsman

Kancelář ombudsmana FN Olomouc začne v třetím podlaží budovy G fungovat ve středu 12. července 2023. Posláním ombudsmana je pomoci pacientům, jejich rodinám a blízkým osobám. Jeho pomoc se týká všech problémů, se kterými si momentálně pacienti neví rady a mají souvislost s činností FN Olomouc. Ombudsman prošetřuje stížnosti a podněty týkající se kvality poskytované péče, provozně-organizačních problémů, nečinnosti či neetického chování zaměstnanců. Pomoc poskytuje ale i samotným zaměstnancům.

Oddělení interního auditu

Svůj provoz ve třetím patře pavilonu G zahájí v pondělí 10. července 2023. Interní audit se zaměřuje na hodnocení vnitřního kontrolního systému v olomoucké fakultní nemocnici. Vrcholovému managementu poskytuje informace, hodnocení a analýzy a navrhuje doporučení k efektivnímu dosažení stanovených cílů.

Úsek informačních technologií

V budově G nalezne odpovídající školicí prostory Centrum digitálního zdravotnictví (sdílené pracoviště s Lékařské fakulty Univerzity Palackého). Ve třetím podlaží bude probíhat vzdělávání zaměstnanců FN Olomouc v oblastech IT a kybernetické bezpečnosti, ale také výuka studentů LF UP a Fakulty zdravotnických věd UP.

-----------------

Stavbu budovy G za 182 milionů korun bez DPH realizovala společnost OHLA ŽS. Nový pavilon byl postaven v tak zvaném režimu „design and build“, kdy je zhotovitel autorem projektové dokumentace a zároveň i samotné stavby. Objekt je navržen jako třípodlažní budova s technickou nástavbou ve čtvrtém nadzemním podlaží.  Na střeše je umístěna fotovoltaická elektrárna o výkonu zhruba 60 kWp, která se skládá z celkem 122 fotovoltaických panelů.

Video (natáčeno před dokončením budovy):