Porodní asistentky FN Olomouc mohou maminkám poradit i doma

12. října 2022

Preferujete individuální péči v domácím prostředí? Necítíte se na návštěvu předporodního kurzu? Trápí vás porodní poranění? Máte problémy s kojením? Centrum porodní asistence Fakultní nemocnice Olomouc nabízí nastávajícím a čerstvým maminkám, že za nimi zkušená porodní asistentka přijede domů.

„Doba před porodem, ale zejména šestinedělí mohou být pro maminky extrémně náročné, zvlášť pro prvorodičky. Příprava na porod, samotný porod a první týdny s miminkem jsou velmi náročné, a to jak fyzicky, tak psychicky. V porodnici maminkám samozřejmě se vším pomůžeme, snažíme se je poučit o základních věcech a jsme jim k dispozici. Mohou ale nastat situace, kdy se cítí na všechno samy. Není pro ně úplně jednoduché se s novou situací a novými povinnostmi vyrovnat,“ upozorňuje staniční sestra Oddělení šestinedělí Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc Radka Vrbová.

Několik let proto vedení největší porodnice v Olomouckém kraji usilovalo o rozšíření služeb o nabídku návštěvy porodní asistentky v domácím prostředí. „Tato služba není úplně běžná a my máme radost, že se to podařilo. Porodní asistentka se během návštěvy zaměří na to, co je potřeba, ať už je to příprava na porod, kontrola porodního poranění, laktační poradenství nebo péče o novorozence. Může ale být i zdrojem psychické podpory v šestinedělí,“ dodává vrchní sestra Porodnicko-gynekologické kliniky Vladislava Marciánová.

Služba není hrazená ze zdravotního pojištění, cena za návštěvu je 750 Kč. V případě zájmu mohou maminky kontaktovat staniční sestru Oddělení šestinedělí Radku Vrbovou – radka.vrbova@fnol.cz, 588 445 166.