Potíže se střevní inkontinencí může vyřešit neurostimulace. Provádí ji i Fakultní nemocnice Olomouc

1. prosince 2023

Jsou to zdravotní potíže, o kterých se příliš nemluví. A to přesto, že se týkají 6-10 procent populace. Máme na mysli inkontinenci, tedy mimovolný únik moči nebo stolice. Především pak únik stolice může psychikou člověka hluboce otřást a vést až k jeho úplné sociální izolaci. V indikovaných případech se nabízí elegantní řešení pomocí neurostimulátoru. Neurostimulátor je speciální implantát s elektrodou, který elektrickými impulzy stimuluje nervy v pánvi. Fakultní nemocnice Olomouc se nedávno zařadila mezi zdravotnická zařízení, která tuto metodu využívají.

• Obrázek 1: FN Olomouc se zařadila mezi zdravotnická pracoviště, která pomáhají pacientům trpícím inkontinencí stolice metodou sakrální neuromodulace.

Střevní inkontinencí sice nejčastěji trpí starší lidé, ale problém se týká i pacientů po různých chirurgických intervencích či žen s poporodními traumaty. „Inkotinenční potíže mohou nastat i po operacích konečníkové praskliny, hemoroidů nebo výhřezu konečníku,“ doplňuje MUDr. Pavel Zbořil, PhD. z I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Konzervativní léčba střevní inkontinence obvykle spočívá v úpravě jídelníčku, používání inkontinenčních pomůcek a předepsání vhodných léků. Únik stolice se ale řeší také chirurgicky a mezi inovativní metody patří tzv. sakrální neuromodulace. „Je to léčebná procedura, která využívá k ovlivnění funkce sakrálních nervů elektrické impulzy. Sakrální nervy jsou spojeny se svalovinou močového měchýře, rekta a análním svěračem. Díky implantaci stimulátoru, který vysílá slabé impulzy a pomáhá posílit spojení mezi mozkem a pánevním dnem, můžeme ovlivňovat funkci uvedených orgánů,“ popisuje MUDr. Tomáš Řezáč, PhD. z I. chirurgické kliniky, který společně s MUDr. Zbořilem sakrální modulaci nedávno ve FN Olomouc poprvé provedl.

„Efekt metody vyhodnocujeme již během operace. Zjišťujeme, zda díky stimulaci dochází k sevření zevního svěrače. Poté stimulaci testujeme ještě následující týden nebo dva. A pokud je i nadále efekt pozitivní, pacienty indikujeme k trvalé stimulaci,“ vysvětluje postup Pavel Zbořil s tím, že sakrální neuromodulace je již odbornou veřejností vnímaná jako standard. „A z dlouhodobého sledování a hodnocení výsledků včetně hodnocení kvality života pacientů je patrné zlepšení,“ zdůrazňuje.

Na první sakrální neuromodulaci ve FN Olomouc se lékaři důkladně připravovali a využili i své zkušenosti s 3D tiskem přesných a detailních anatomických modelů orgánů, kostí nebo tkání. „I při jiných operacích využíváme 3D rekonstrukci pánve k lepšímu objasnění anatomických poměrů a v tomto konkrétním případě jsme měli k dispozici model pánve pacientky, kterou jsme vytiskli na 3D tiskárně. Právě správně zavedení a poloha elektrody má totiž pro úspěch této metody zcela zásadní význam,“ zdůrazňuje Tomáš Řezáč.

Oba lékaři se přitom shodují, že lidé trpící inkontinencí stolice by své potíže rozhodně neměli skrývat. Měli by navštívit svého praktického lékaře, který je před případnou implantací odešle k důkladnému gastroenterologickému došetření. Někdy může být řešením také rehabilitace, která je efektivní a bez rizik. „Pokud konzervativní léčba nezabere, může se obrátit na naši Poradnu pro onemocnění konečníku,“ uzavírá Pavel Zbořil.