Pozitivně testovaný na koronavirus byl i lékař Fakultní nemocnice Olomouc

14. března 2020

Lékař Fakultní nemocnice Olomouc sloužící na Oddělení urgentního příjmu byl pozitivně testovaný na koronavirus. Podle ředitele nemocnice Romana Havlíka byla přijata standardní opatření. Do karantény budou muset zaměstnanci a pacienti, kteří přišli do přímého kontaktu s lékařem.

„Testy dotyčného lékaře vyšly pozitivně. Nyní dohledáváme ty, kteří s lékařem byli v kontaktu, personál i pacienty, odebíráme jim vzorky a čeká je karanténa,“ uvedl Roman Havlík. Zároveň požádal pacienty, kteří v minulých dnech byli ošetřeni na Oddělení urgentního příjmu a obávají se, že je ošetřoval nakažený lékař, aby do nemocnice netelefonovali. „Na všechny, kteří s ním přišli do styku, máme kontakt a postupně je obvoláváme. Pokud lidem v řádu hodin nikdo z fakultní nemocnice nezavolá, podezření se jich netýká,“ ubezpečil ředitel FN Olomouc.

Dnes odpoledne začal Ústav mikrobiologie FN Olomouc testovat vzorky na přítomnost koronaviru. Původně k tomu mělo dojít až v pondělí. „Povolali jsme zaměstnance laboratoře vzhledem k akutní potřebě z terénu. Testovat jsme začali v sobotu odpoledne a zítra budeme pokračovat,“ vysvětlil ředitel FN Olomouc. Přednostně se budou testovat vzorky zdravotníků a pacientů, kteří byli v kontaktu s nakaženým lékařem.

Ředitel Havlík upozornil, že laboratoř může denně testovat řádově desítky vzorků. Kapacitu tak nemocnice bude využívat výhradně pro požadavky oprávněných poskytovatelů zdravotní péče a nikoliv pro preventivní testování zájemců z řad veřejnosti.