Přednáškám o dětské paliativní péči naslouchal plný sál studentů

11. října 2023

Není to rozhodně lehké téma. Dětská paliativní péče, která z velké části spočívá v podpoře rodiny dítěte, které trpí život ohrožujícím onemocněním, vysvětlování stavu dítěte a možností, jež nabízí nejen medicína, ale systém celkově, může být i pro zkušené zdravotníky spojená se silnými emocemi a psychickou zátěží. O to důležitější je o této problematice mluvit a předávat vědomosti a zkušenosti studentům zdravotnických oborů. S velkým úspěchem se to podařilo pořadatelům přednášky, která se uskutečnila v pondělí 2. října ve Fakultní nemocnici Olomouc. Do přednáškového sálu II. interní kliniky zavítalo více než sto studentů Lékařské fakulty, Fakulty zdravotnických věd, ale také Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

• Přednáškám z oblasti dětské paliativní péče naslouchal plný sál.

Přednáškovým večerem provázel psycholog Drahomír Ševčík. Postupně uvedl přednášející, kteří prezentovali různé aspekty problematiky dětské paliativní péče. Došlo tak například na jednotlivé role odborníků v paliativním týmu nebo psychologickou a spirituální podporu. Prezentace doplňovaly kazuistiky a zazněly také zkušenosti z perinatální (období krátce před porodem a po něm) paliativní péče. „Velice si vážíme takového zájmu. I nadále budeme pokračovat v podpoře studentů zajímajících se o toto téma. Například formou stipendií Institutu Pallium, případně dalšími vzdělávacími kurzy v oblasti paliativní péče,“ zdůraznila garantka akce MUDr. Veronika Bezděková z Podpůrného a paliativního týmu FN Olomouc.

Institut Pallium, spolupořadatel přednášky, nabízí podporu pro zájemce o dětskou paliativní péči formou stipendií – výzkumných nebo vzdělávacích. Jedná se nejen o finanční pomoc až 12 tisíc korun, ale také o odbornou podporu formou konzultací s lékaři z oblasti paliativní péče. Finanční pomoc může být využita k absolvování odborné stáže, k nákupu literatury, nebo k financování vzdělávacích kurzů z oblasti dětské paliativní péče.

Více informací ke stipendiím, ale také ke vzdělávacím kurzům se můžete dozvědět na webu Institutu Pallium.