Při příležitosti Mezinárodního dne urgentní medicíny upozorňuje FN Olomouc na zbytečné návštěvy na urgentu
27. května 2025Statistiky hovoří neúprosně: zdravotníci Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc denně ošetří více než dvě stě pacientů přicházejících či přivážených sem s celou škálou různě závažných diagnóz. Značná řada z nich by však návštěvu tohoto velmi vytíženého pracoviště fungujícího v non-stop režimu vůbec absolvovat nemusela – stejně prospěšná by jim totiž byla cesta do lékárny či vyčkání na vyšetření u praktického lékaře nebo ambulantního specialisty. Podle kvalifikovaných odhadů je zbytečných asi 15 až 30 procent případů, které denně urgentem projdou. Výsledek? Mnohdy až neúnosné čekací doby a stres a nervozita na straně pacientů i přetíženého personálu.
Na tento problém upozorňuje Fakultní nemocnice Olomouc u příležitosti Mezinárodního dne urgentní medicíny, který každoročně připadá na 27. května. Tento den je věnován zvýšení povědomí o významu urgentní péče a výzvách, kterým čelí nejen zdravotníci, ale i pacienti po celém světě.
- Obrázek 1: Je to případ pro URGENT? FN Olomouc chce komiksovými plakáty přímět potebciální pacienty k zamyšlení, zda je nutné i s banální diagnózou chodit na Oddělení urgentního příjmu, nebo zda by nestačilo navštívit praktického lékaře či lékárnu.
Nadužívání a zahlcení urgentních zdravotnických služeb je závažným celosvětovým problémem. Urgent (pohotovost, emergency…) je klíčovým místem v každé nemocnici, kde jsou pacienti přijímáni bez předchozího objednání – v případech, kdy je jejich zdravotní stav akutní nebo život ohrožující. Problém nastává ve chvíli, kdy sem lidé přicházejí i s obtížemi, které jsou méně závažné a nevyžadují okamžitý zásah.
Že jde o globální záležitost, ukazují i zahraniční data: studie z Velké Británie odhadují, že až 37 % pacientů přicházejících na pohotovost by mohl efektivně vyřešit jejich praktický lékař. V USA je toto číslo podobné – až 30 % návštěv urgentních příjmů by bylo možné řešit ambulantně. V České republice statistiky ukazují, že přibližně 20–25 % návštěv na urgentech by nebylo potřeba, kdyby lidé včas vyhledali svého praktického lékaře nebo si zakoupili vhodný volně prodejný lék v lékárně</p> <p>„Přetížení pohotovostních lékařských služeb je fenoménem současného světa, kde se často zdánlivé právo a nárok na cokoliv okamžitě a bez ohledu na ostatní střetává se zdravým rozumem, zodpovědností a ohleduplností,“ zamýšlí se primář Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc MUDr. Vladislav Kutěj. „Pacienti, kteří k nám mnohdy až bezohledně přicházejí se zcela banálními diagnózami, které jsou sice často značně obtěžující, ale lehce řešitelné jinak, si možná neuvědomují, že tak neúměrně zatěžují náš zdravotnický systém a hlavně přispívají k tomu, že lékaři a střední zdravotnický personál nechtějí na urgentech z důvodu velkého stresu a časového tlaku sloužit. Pohotovostní služby bez nich pak hrozí kolapsem.“
- Obrázek 2: Oddělení urgentního příjmu je prioritně určeno pro akutní případy a život ohrožující stavy. Foto: Jindřich Štreit
Vedlejším efektem je také prodlužování čekacích dob u méně závažných případů, které pak vedou ke konfliktům mezi podrážděnými pacienty a unavenými zdravotníky. Tým sloužící v nepřetržitém provozu v olomoucké fakultní nemocnici tak kromě skutečně akutních a život ohrožujících stavů řeší i běžná nachlazení, bodnutí hmyzem bez alergické reakce, následky kocoviny nebo lehčí pohmožděniny. Výjimkou nejsou ani žádosti o odstranění klíštěte nebo třísky. Ani tyto požadavky nelze zcela odmítnout, pacient však po roztřídění dle závažnosti často čeká na ošetření i několik hodin – a navíc se během této doby může setkat s pacienty se závažnými infekcemi.
„Pokud lidé trpí běžnými potížemi, jako jsou mírná bolest, nachlazení nebo alergická reakce, mohou se poradit v nejbližší lékárně, kde jsou farmaceuti vyškoleni poskytnout vhodná doporučení a léčebné přípravky,“ připomíná Vladislav Kutěj. Ve FN Olomouc, hned jedno patro nad urgentním příjmem v pavilonu A, je navíc k dispozici pohotovostní lékárna fungující 24/7.
„Samozřejmě je celá řada závažných stavů, kdy je návštěva na urgentním příjmu nezbytná a žádoucí – například těžká traumata, nehody, bolesti na hrudi, poruchy hybnosti či řeči, vysoké horečky, poruchy vědomí nebo křeče. Náš personál je dostatečně erudovaný a zkušený, aby všechny potenciálně nebezpečné stavy rozpoznal a rychle pomohl. Pokud jej však zahltíme banalitami, efektivita urgentní péče klesá,“ varuje primář olomouckého urgentu.
Fakultní nemocnice Olomouc proto spouští kampaň "Je to případ pro URGENT?", která má za cíl upozornit na zneužívání Oddělení urgentního příjmu (OUP) v případech, které by mohly být jednoduše řešeny jinde. Kampaň se snaží pacientům ukázat, že urgentní příjem je určen pro skutečně neodkladné zdravotní problémy, zatímco banální diagnózy zbytečně vytěžují lidské i materiální zdroje a komplikují péči o ty, kteří pomoc skutečně potřebují.
„Doufáme, že naše kampaň pomůže snížit počet zbytečných návštěv a zlepší dostupnost péče pro ty, kteří ji opravdu potřebují. Nechceme říct, že vás tu nechceme – naopak. Chceme mít dost času a sil právě pro chvíle, kdy to bude opravdu třeba,“ uzavírá MUDr. Vladislav Kutěj.
Více informací o správném využívání urgentní péče najdete na webu: http://urgent.fnol.cz.
Autorem komiksových kreseb je Vláďa Chalupa, autorem fotografií z cyklu Na URGENT! je Jindřich Štreit.


































