Profesor Havlík dočasně převzal řízení Psychiatrické nemocnice v Kroměříži

4. července 2023

Až do úspěšného ukončení výběrového řízení na nového ředitele povede Psychiatrickou nemocnici v Kroměříži prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., zároveň také stávající ředitel Fakultní nemocnice Olomouc. Na něj a jeho manažerský tým tak v nejbližších měsících čeká náročná výzva v podobě řízení dvou významných státních zdravotnických zařízení ve stejném časovém období. Dočasným ředitelem kroměřížské psychiatrické nemocnice jmenoval profesora Havlíka ministr zdravotnictví ČR prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA, EBIR s účinností od 1. července 2023.

„Kroměřížskou nemocnici jsem si dnes prošel a musím říct, že tady panuje velmi příjemná atmosféra,“ konstatoval Roman Havlík v pondělí 3. července po převzetí ředitelských pravomocí. „Provoz funguje zcela standardně a jsem přesvědčen, že ani v nejmenším nehrozí žádné riziko jeho ochromení, ať už z personálních, nebo provozně technických příčin,“ ubezpečuje veřejnost profesor Havlík.

První ze stěžejních úkolů, který jej po převzetí funkce čekal, je personální stabilizace psychiatrické nemocnice po vlně výpovědí podaných zdravotníky do rukou předchozího vedení. „Lékaři a kliničtí psychologové, kteří výpovědi podali, je buď již stahují, nebo je stáhnou po skončení svých aktuálních dovolených. Toto stažení bude z naší strany přijato,“ uvádí ředitel Havlík.

A jak vidí své další působení a klíčové výzvy v pozici ředitele Psychiatrické nemocnice v Kroměříži ředitele? „Jsou zde oblasti, například v nastavení standardních procesů nebo v problematice veřejných zakázek, kde můžeme sdílet zkušenosti s provozem a fungováním olomoucké fakultní nemocnice. Určitě je také prostor pro zlepšení komunikace mezi vedením nemocnice a jednotlivými pracovišti tak, aby vznikl jeden tým, který ví, co a proč dělá. Nemocnice by se měla posouvat více dopředu i na poli postupné modernizace a rekonstrukce svého areálu,“ vypočítává prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., jenž odhaduje, že alespoň zpočátku bude v Kroměříži osobně přítomen zhruba dva dny v týdnu. „Je možné, že v některých oblastech bude výhodné na určitou dobu posílit řídicí tým o odborníky z managementu olomoucké nemocnice. To se však teprve ukáže. Každopádně veškeré kroky budeme činit citlivě a s ohledem na přínos pro všechny strany,“ zdůrazňuje Roman Havlík.