První miminko nového roku si letos v porodnici Fakultní nemocnice Olomouc pospíšilo. Malá Nina přišla na svět už dvě hodiny po půlnoci

2. ledna 2019

Zatímco v loňském roce se na Porodnicko-gynekologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc čekalo na první miminko téměř až do novoročního poledne, letos bylo o „vítězi“ rozhodnuto už v čase 2.09. To totiž poprvé spatřila světlo světa Nina Romášková z Lipové na Prostějovsku. Holčička vážila při bezproblémovém porodu 3780 gramů a měřila 51 centimetrů. Děvčátko i maminka jsou v pořádku.

Jak sdělila šťastná maminka Karolína Romášková, Nina je již třetím přírůstkem do rodiny. „Máme už chlapce a dívenku ve věku pět a půl a dva a půl roku. Už se byli na Ninu podívat a byli nadšení. Jen chlapec nebyl příliš spokojený se jménem. Myslel si totiž, že holčičku pojmenujeme Jiřinka. Ale Nina bylo jediné jméno, na kterém jsme se s manželem shodli,“ usmívá se Karolína Romášková.

Přestože z Lipové do Olomouce je to více než čtyřicet kilometrů, porodnice FN Olomouc byla její jasná volba. „Když se narodilo první dítě, žili jsme v Olomouci. A neměla jsem ani důvod měnit. Jsem tady moc spokojená,“ hodnotí pozitivně služby maminka, která doufá, že tři je konečné číslo jejích dětí. „Myslím, že už máme splněno,“ směje se.

V roce 2018 se v olomoucké fakultní nemocnici narodilo 2508 dětí, z toho 1278 holčiček a 1230 chlapečků. Za celý uplynulý rok přitom nenastal jediný den, během nějž by zde nikdo nepřišel na svět. Nejvíce „plodné“ dny byly 31. května, 23. srpna a 18. října, kdy se shodně narodilo 15 dětí.

Porodnice Fakultní nemocnice Olomouc je perinatologickým centrem. Kromě běžných porodů z Olomoucka jsou právě sem soustředěny nejrizikovější porody z celého Olomouckého kraje.