Stárnutí nemusí být čekáním na příchod nemocí. Pořad Ambulance aktivního zdraví se vrací prvním letošním dílem

31. ledna 2022

Nový rok, nové studio, nová témata. Seriál debat odborníků nazvaný Ambulance aktivního zdraví (Ambulance AZ) a pořádaný Fakultní nemocnicí Olomouc se letos vrací v drobně pozměněné podobě, ale se stejným záměrem a cílem - ukázat všem zájemcům cestu k vlastnímu zdraví a péči o ně. Letošní první a celkově desátý díl se bude věnovat fenoménu stárnutí. Zhruba tři čtvrtě hodiny trvající pořad připravovaný ve spolupráci s olomouckým televizním studiem BEA PRODUCTION bude naživo k vidění ve středu 2. února od 17 hodin. Následně také ze záznamu na webových stránkách ambulanceAZ.fnol.cz a současně na YouTube kanálu a facebookové stránce FN Olomouc.

„Délka lidského života se u nás v posledních desetiletích významně prodloužila. Paradoxně se však souběžně s tím nezvýšila doba, kterou prožijeme ve zdraví, tedy bez nemocí. Naši předkové žili v průměru kratší dobu, ale v průběhu svého života byli méně nemocní. My jsme si zvykli na to, že s určitým věkem přicházejí choroby, a bereme to jako přirozené a samozřejmé. Přitom to tak vůbec nemusí být,“ uvozuje téma stárnutí duchovní autor a průvodce pořadem prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., ředitel Fakultní nemocnice Olomouc.

Jeho hosty ve studiu BEA budou první únorovou středu primářka Oddělení geriatrie FN Olomouc MUDr. Milena Bretšnajdrová, Ph.D. a přednosta Neurologické kliniky téže nemocnice prof. MUDr. Petr Kaňovský, CSc.

Cílem projektu Ambulance AZ je připomenout veřejnosti téma aktivního zdraví a zodpovědného přístupu každého z nás k vlastní tělesné i duševní kondici. Letošní série bude věnována konkrétním diagnózám, jako jsou například diabetes, hypertenze či obezita. Společně s pozvanými odborníky budeme pátrat po tom, jaké jsou příčiny vzniku těchto civilizačních onemocnění a zda a jak lze zvrátit jejich průběh až k úplnému či alespoň částečnému vyléčení.

V rámci každého dílu přítomní hosté odpovídají i na dotazy, které mohou zájemci již před vysíláním klást prostřednictvím webových stránek ambulanceAZ.fnol.cz. Na stejné internetové adrese také naleznou různé zajímavé odkazy a tipy na podporu aktivního zdraví i kontakty na specializované poradny ve Fakultní nemocnici Olomouc. Záznamy všech předchozích debat mohou zájemci sledovat nejen jako video, ale k dispozici jsou také jako podcast ve streamovací službě Spotify. Pro sdílení zkušeností a případně konzultaci některých otázek s odborníky založila FN Olomouc také facebookovou skupinu.