Stavba moderní budovy II. interní kliniky začala před pěti lety

24. února 2022

Přesně před pěti lety, v únoru roku 2017, začala největší stavba ve Fakultní nemocnici Olomouc za poslední desetiletí. Časosběrné video v necelých dvou minutách ukazuje, jak během zhruba roku a půl vyrostla v sousedství chirurgického monobloku budova II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické.

Objekt s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím, jehož součástí je také jednotka intenzivní péče se sedmi boxy a čtyři kompletní pětadvacetilůžková oddělení s dvoulůžkovými i nadstandardními jednolůžkovými pokoji, byl slavnostně otevřen 4. září 2018. V pavilonu s označením „Y“ a půdorysem ve tvaru písmene U se nacházejí rovněž speciálně upravené pokoje pro obézní či jinak handicapované pacienty.

Stavba je pozoruhodná také z pohledu celkového designu, technického a konstrukčního řešení. Byla totiž projektována jako budova s téměř nulovou spotřebou energie. Autorem architektonického řešení je Adam Rujbr ze společnosti Adam Rujbr Architects. Nebyla to jeho poslední práce v areálu FN Olomouc. V březnu roku 2019 byla podle jeho návrhu zahájena stavba Ambulantního pavilonu Hemato-onkologické kliniky, který veřejnosti slouží od 22. 9. 2020.