Strašák jménem cukrovka. Jak se jí vyhnout, prozradí pořad Ambulance aktivního zdraví

3. května 2022

Nadměrný příjem energie, nevhodné složení potravy a nedostatek pohybu. Tyto rozšířené projevy nezdravého životního stylu nejenže často vedou k obezitě, ale jsou také spouštěčem obávaného onemocnění diabetes mellitus, neboli cukrovky. Tou u nás aktuálně trpí každý desátý člověk a další rychle přibývají. Jak této chorobě předcházet a jak přispět k její účinné léčbě úpravou životního stylu, poradí letošní čtvrtý díl Ambulance aktivního zdraví (Ambulance AZ), seriálu debat odborníků pořádaného Fakultní nemocnicí Olomouc. Zhruba tři čtvrtě hodiny trvající pořad připravovaný ve spolupráci s olomouckým televizním studiem BEA PRODUCTION bude naživo k vidění ve středu 4. května od 17 hodin. Následně také ze záznamu na webových stránkách ambulanceAZ.fnol.cz a současně na YouTube kanálu a facebookové stránce FN Olomouc.

„Diabetes mellitus patří mezi nejčastější civilizační onemocnění. Díky nejnovějším způsobům léčby a nejmodernějším technologiím je sice dokážeme celkem úspěšně léčit, pomocí vhodné úpravy životních návyků se však lze této nemoci velmi pravděpodobně zcela vyhnout, případně ji i po jejím propuknutí zvládat při zachování podstatné kvality našeho života,“ upozorňuje duchovní autor pořadu a jeho průvodce prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., ředitel Fakultní nemocnice Olomouc. Jeho hosty ve studiu BEA budou tentokrát primář III. interní kliniky - nefrologické, revmatologické a endokrinologické FN Olomouc prof. MUDr. David Karásek, Ph.D. a lékař téže kliniky MUDr. Roman Dohnal.

Cílem projektu Ambulance AZ je připomenout veřejnosti téma aktivního zdraví a zodpovědného přístupu každého z nás k vlastní tělesné i duševní kondici. Letošní série je věnována konkrétním diagnózám, jako jsou vedle zubního kazu například hypertenze, diabetes či obezita. Společně s pozvanými odborníky budeme pátrat po tom, jaké jsou příčiny vzniku těchto civilizačních onemocnění a zda a jak lze zvrátit jejich průběh až k úplnému či alespoň částečnému vyléčení.

V rámci každého dílu přítomní hosté odpovídají i na dotazy, které mohou zájemci již před vysíláním klást prostřednictvím webových stránek ambulanceAZ.fnol.cz. Na stejné internetové adrese také naleznou různé zajímavé odkazy a tipy na podporu aktivního zdraví i kontakty na specializované poradny ve Fakultní nemocnici Olomouc. Záznamy všech předchozích debat mohou zájemci sledovat nejen jako video, ale k dispozici jsou také jako podcast ve streamovací službě Spotify. Pro sdílení zkušeností a případně konzultaci některých otázek s odborníky založila FN Olomouc také facebookovou skupinu.