Štreitovy fotografie z Oddělení urgentního příjmu jsou vystaveny na ministerstvu zdravotnictví

23. září 2019

Tři desítky fotografií, které pořídil světoznámý fotograf Jindřich Štreit za běžného provozu Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Olomouc, jsou od minulého týdne vystaveny na Ministerstvu zdravotnictví České republiky. Fotografie, které ukazují, jak oddělení funguje, co všechno urgentní medicína obnáší a jak je práce na URGENTu náročná, budou ve foyeru budovy na Palackého náměstí v Praze k vidění až do 12. října. Poté se cyklus přestěhuje Evropský kongres urgentní medicíny (EUSEM), který se koná v pražském Kongresovém centru.

Fotografie vznikly při příležitosti Mezinárodního dne urgentní medicíny, který připadá na 27. května. Fakultní nemocnice Olomouc chtěla formou syrového dokumentu nechat veřejnost nahlédnout za pomyslnou zástěnu Oddělení urgentního příjmu. „Ti, kteří nervózně posedávají v čekárně nebo se o svou frustraci ´dělí´ s personálem našeho oddělení, si jen stěží umí představit, co všechno se odehrává nebo může odehrávat jen kousek od nich - na dispečinku, heliportu nebo v Emergency Room,“ vysvětlil primář URGENTu MUDr. Vladislav Kutěj motiv ke vzniku fotografického cyklu, který již byl vystaven v obchodní galerii Šantovka, na olomouckém hlavním nádraží i v místě vzniku, tedy ve FN Olomouc.

„Mám bohaté zkušenosti s tíživými tématy, fotografoval jsem ve válečných zónách, bezdomovce, narkomany, vězně nebo nedávno činnost mobilního hospice. Musím ale přiznat, že jsem ještě nezažil tolik bolesti v tak koncentrované podobě jako na URGENTu,“ řekl po měsíční intenzivní práci na Oddělení urgentního příjmu Jindřich Štreit. „Obdivuji energii, rozhodnost a profesionalitu, s jakými zdravotníci náročné situace zvládají,“ dodal mistr dokumentárního žánru, který je zastoupen v nejvýznamnějších světových sbírkách, například MOMA New York, Národní galerie Washington, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze nebo Moravská galerie v Brně.

Více o výstavě Na URGENT!