Studenti Slovanského gymnázia znovu vyhlašují sbírku na podporu canisterapie ve Fakultní nemocnici Olomouc

24. listopadu 2023

Po dvou letech se studenti Slovanského gymnázia opět rozhodli podpořit rozvoj canisterapie ve Fakultní nemocnici Olomouc vyhlášením sbírky. V roce 2021 se podařilo vybrat krásných 35 080 Kč. Tato částka pokryla téměř roční náklady na tuto podpůrnou léčbu, která nejen pacientům přináší úlevu a radost v nelehkých dobách nemoci.

Video:
  • Video: Canisterapie je součástí léčebného procesu ve FN Olomouc již více než pět let.

Je tomu více než pět let, co se ve Fakultní nemocnici Olomouc poprvé objevili canisterapeuti – pejsci, kteří jsou speciálně vycvičení, aby pacientům předávali pozitivní energii a pomohli tak v jejich léčbě. Usmívající se tváře všech, kteří měli možnost pobýt v přítomnosti terapeutického zvířete, jsou důkazem, že tento typ podpůrné léčby má smysl a měla by mít i budoucnost.

K tomu chtějí přispět studenti Slovanského gymnázia již podruhé. Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc připravují společný program na Dni otevřených dveří gymnázia, který proběhne v sobotu 25. 11. 2023 na Pasteurově ulici. „Před dvěma lety jsme se studenty vytvořili hudební klip na podporu zdravotníků, spojený se sbírkou na platformě Donio. Byli jsme právě uprostřed online výuky, viděli jsme se jen přes obrazovku – což jsme do klipu s nadsázkou začlenili. Proto nám přišlo symbolické tentokrát zorganizovat setkání ´naživo´, kde by se propojily tři organizace, naše škola, Fakultní nemocnice Olomouc a canisterapeuti z Aury Canis. Den otevřených dveří se přímo nabízel, chceme být školou, která nezůstává jen za zavřenými dveřmi. Nacvičili jsme a ve studiu Českého rozhlasu také nahráli novou autorskou píseň, Slovan song, který má připomenout, že škola je místem setkávání. Budeme rádi, když si ji přijdete zazpívat s námi,“ zve na akci Jarmila Beková, učitelka česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia.

• Obrázek 1: Měsíčně se do kontaktu s canisterapeutickým psem dostanou svotky pacientů.

„Canisterapie a obecně zooterapie je jako jedna z metod léčebné terapie nejen u hospitalizovaných pacientů, ale také u zdravotníků velmi oblíbená. Nachází uplatnění u pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko, u pacientů s chronickými onemocněními i u těch, kteří jsou po úrazech či operacích. Slouží zejména jako psychologická podpora pacientů i zdravotníků, kteří jsou zatížení stresem a pracovními starostmi,“ vysvětluje koordinátorka Dobrovolnického centra FN Olomouc Marija Aleksićová. Právě Dobrovolnické centrum zooterapeutickou praxi v olomoucké fakultce iniciovalo a do dneška organizuje a zaštiťuje.

Měsíčně se ve FN Olomouc do kontaktu s terapeutickým psem, kočkou nebo v poslední době také poníkem dostanou stovky pacientů. „Za pět let jich už tedy mohlo být až deset tisíc. Tato radost ale není zadarmo,“ upozorňuje Marija Aleksićová. Honoráře, nyní nemocnice hradí především z konta darů jednotlivých klinik nebo Dobrovolnického centra. „Proto máme obrovskou radost, že se Slovanské gymnázium rozhodlo znovu canisterapii podpořit formou sbírky a děkujeme za to,“ zdůrazňuje Marija Aleksićová.

Sbírka na Doniu odstartuje v 10 hodin spojenými silami studentů, zástupců FN Olomouc a canisterapeutů s pejsky. Od 25. 11. můžete po dobu 60 dnů přispět i vy. Sbírku najdete ZDE.