Světový den bez tabáku připomene FN Olomouc akcí pro zaměstnance a informačním videem

28. května 2020

Připomenout škodlivost kouření a podpořit ty, kdo chtějí s cigaretami přestat. Takový je cíl Světového dne bez tabáku, který si každoročně 31. května připomíná i Fakultní nemocnice Olomouc. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě letos při této příležitosti v pátek 29. května uspořádá akci pro zaměstnance. Světový den bez tabáku však nemocnice připomíná také krátkým propagačním videem.

Jak zdůrazňuje primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc MUDr. Stanislav Losse, bezpečná dávka kouře neexistuje. „Každá cigareta poškozuje, včetně pasívního kouření. Kouření vyvolává a zhoršuje řadu závažných onemocnění. Nejlepší prevencí potíží je zavčas přestat,“ konstatuje lékař. K rozhodnutí nekouřit by se podle něj měli odhodlat především ti, kteří již trpí plicním, srdečním, cévním, onkologickým či jiným onemocněním. „Zanechání kouření by mělo být automatické, i pokud jde o těhotnou ženu, osobu před plánovaným chirurgickým zákrokem nebo diabetika. Není důvod tento krok odkládat,“ zdůrazňuje MUDr. Losse, který je vedoucím lékařem Centra pro závislosti na tabáku. Na odborníky v centru se mohou obracet všichni, kdo se rozhodli své závislosti zbavit a hledají odbornou pomoc. Stačí se pouze objednat na telefonním čísle 588 443 561 v ambulanci Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy.

Vzhledem k současné epidemiologické situaci sice FN Olomouc nemůže při příležitosti Světového dne bez tabáku uspořádat program pro veřejnost, ale v pátek 29. 5. v době od 10.30 – 13.00 proběhne preventivně edukační akce v prostorách jídelny. Zaměstnanci FN Olomouc také stále mohou v nemocniční lékárně využít 10% slevu na přípravky Nicorette, které pomáhají při odvykání kouření.

Postoj vedení Fakultní nemocnice Olomouc k otázce kouření je trvale negativní. To je zřejmé i ze skutečnosti, že je zdravotnické zařízení od roku 2016 součástí Evropské sítě nekuřáckých nemocnic. „Naším cílem je stát se nekuřáckou nemocnicí, vytvořili jsme i pracovní tým, který plánuje postupné kroky, s jejichž pomocí chceme co nejvíce omezit negativní důsledky kouření v areálu nemocnice,“ uvedl tehdy ředitel Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D.

V areálu FN Olomouc je povoleno kouřit pouze na vyhrazených kuřáckých místech. V dalších prostorách mimo tato vyhrazená místa včetně všech vnitřních prostor nemocnice je kouření zakázáno.

Více informací k iniciativě FN OLOMOUC - NEKUŘÁCKÁ NEMOCNICE najdete ZDE.