Světový den dárců krve: Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc svátek připomene akcí v Šantovce

11. června 2019

Poděkovat stávajícím dárcům krve za jejich pomoc pří záchraně lidských životů a oslovit dárce nové. To je cílem Světového dne dárců krve, který je každoročně připomínán 14. června. Na tento svátek samozřejmě nezapomíná ani Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Letos jej oslaví hned dvakrát – ve čtvrtek 13. června osvětovou akcí v nákupní galerii Šantovka a o den později programem pro stávající dárce v Pevnosti poznání.

Ve čtvrtek od 14 do 18 hodin v Šantovce na kolemjdoucí čeká bohatý program. Dozvědí se svou krevní skupinu, mohou si nechat změřit tlak, vyslechnout si rady nutričního specialisty nebo zhlédnout ukázky samovyšetření prsů a varlat nebo správného mytí rukou.

V pátek pak Transfuzní oddělení FN Olomouc oslaví svátek se stávajícími dárci a jejich dětmi v Pevnosti poznání. Příchozí budou moci nahlédnout do sanitky, policejního a hasičského auta. Zástupci Českého červeného kříže budou prezentovat zásady první pomoci, vlastní stan rozloží i Transfuzní oddělení FN Olomouc, ve stanu Revírní bratrské zdravotní pojišťovny si lze nechat změřit cévní věk.

Transfuzní oddělení FN Olomouc momentálně registruje více než 8 700 dárců. Jejich počet se ale v souvislosti s rostoucím věkem a zdravotními potížemi snižuje. Prvodárců naopak příliš nepřibývá. Vloni jich bylo 1 082.„Proto je třeba stále podnikat různé osvětové akce a navštěvovat školy a další instituce a lidem vysvětlovat, jak je dárcovství důležité. Krev je dar, který může zachránit život. Nikdo z nás přitom neví, zda darovanou krev nebude potřebovat někdo z jeho blízkých nebo dokonce i on sám,“ zdůraznila primářka Transfuzního oddělení MUDr. Dana Galuszková, Ph.D., MBA.

Světový den dárců krve se slaví 14. června v den narozenin objevitele Rh faktoru, vídeňského lékaře Karla Landsteinera. Mezi významné dny byl zařazen v roce 2005 z iniciativy Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Motto letošního ročníku Světového dne dárců krve zní „Bezpečnou krev pro všechny“. WHO tak zdůrazňuje povinnost vlád zajistit zvýšení množství krve od dobrovolných, neplacených a pravidelných dárců krve a posílit opatření k bezpečnosti krve a krevních produktů pro příjemce.