Světový den nemocniční farmacie: Nemocniční lékárna je základním kamenem kvalitní zdravotní péče

27. března 2024

Právě dnes slavíme první Světový den nemocniční farmacie. Máme tak příležitost předvést vám práci našich farmaceutů a ukázat, že jsou při poskytování kvalitní péče pacientům nezbytní. Lékárna Fakultní nemocnice Olomouc nejen zajišťuje zásobování léky, ale podílí se i na tvorbě lékové politiky a garanci efektivní a bezpečné farmakoterapie.

Naši lékárníci zajišťují dodávky a služby pro 1 209 lůžek FN Olomouc. Dále poskytují farmaceutickou péči veřejnosti, což představuje více než 100 tisíc pacientů s recepty během jednoho roku, přičemž část z nich navštíví lékárnu opakovaně. S ročním naskladněním a vydáním 1,5 milionu balení léčivých přípravků se jedná o obrovský úkol, který vyžaduje precizní plánování a logistiku.  Kromě toho připraví lékárna ve vlastních laboratořích až 150 tisíc léčivých přípravků ročně.

„Jednou z důležitých činností nemocniční lékárny je příprava léčivých přípravků v našich vlastních laboratořích. To nám umožňuje přizpůsobit léčbu individuálním potřebám pacientů. Významné je to u specifických pacientských skupin, jako jsou například děti nebo pacienti s kožními problémy.  V poslední době je příprava léčivých přípravků v lékárně jedním z nástrojů k akutnímu řešení výpadků léčiv na trhu,“ upřesňuje vedoucí Lékárny FN Olomouc Mgr. Robert Běhal.

Lékárna FN Olomouc má také vybavení a schopnosti pro přípravku sterilních léčivých přípravků, jako jsou oční kapky, kompletní nitrožilní výživa nebo injekční a infuzní roztoky s léčivy. Speciálním typem je tzv. aseptická příprava cytostatik. „U těchto infuzních a injekčních přípravků, kterých se v lékárně připraví přes 30 tisíc ročně, jde nejen o zajištění jejich sterility, ale i o pečlivou ochranu pracovního prostředí a personálu před dlouhodobými účinky těchto látek na organismus,“ upřesňuje Běhal.

Nemocniční farmacie není jen o zajištění léků, ale také o poskytování odborného poradenství veřejnosti a podpory lékařskému a ošetřovatelskému personálu při výběru a používání léčiv. „Pro naši lékárnu je důležité nejen dodávat léčivé přípravky, ale také aktivně přispívat ke zlepšení zdravotní péče a bezpečnosti pacientů. Tento aspekt zajišťuje oddělení klinické farmacie, které stále více nabývá na významu,“ doplňuje vedoucí lékárník.

Světový den nemocniční farmacie je příležitostí nejen k ocenění práce farmaceutů a dalších lékárenských pracovníků, ale také k připomenutí důležitosti farmaceutické péče jako součást kvalitní a bezpečné zdravotní péče. Nemocniční lékárna Fakultní nemocnice Olomouc je špičkovým příkladem toho, jak pečlivá a odborná práce zaměstnanců lékárny může podpořit léčbu a zdraví pacientů.