Světový den předčasně narozených dětí: Purpurový Theresian Restaurant a bohatý program v Galerii Šantovka

11. listopadu 2021

Bezmála 15 milionů dětí na celém světě se každý rok narodí předčasně. Jen v České republice jich v loňském roce bylo více než sedm tisíc. Předvést možnosti moderní medicíny a především poukázat na to, jak je pro „miminka do dlaně“ vstup do života náročný, jsou cíle Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopad. Organizátorem akcí pořádaných při této příležitosti je rodičovská organizace Nedoklubko, ale významně se do nich zapojuje také Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Bude tomu tak i letos.

  • V olomoucké porodnici se letos narodilo 208 dětí předčasně.

„Od 24. týdne těhotenství má dítě velkou šanci na přežití a to díky stále rostoucí úrovni lékařské péče. 24. týden je považován za hranici přežití, kdy má dítě šanci na plnohodnotný život. Od 28. týdne jsou šance na přežití až 95 procent. Jen u nás za deset měsíců letošního roku přišlo na svět 208 předčasně narozených dětí,“ konstatuje primář Novorozeneckého oddělení FN Olomouc MUDr. Lumír Kantor. Podle údajů Českého statistického úřadu přitom v posledních deseti letech podíl předčasně narozených dětí klesá. Vloni se narodilo 7,2 tisíce „předčasňátek“, což je o 1,5 tisíce méně než v roce 2011. „Je to sice potěšující statistika, ale neznamená, že bychom měli přestat si tento civilizační trend připomínat. Každodenní péče o miminka do dlaně a setkávání se statečnými rodiči mě utvrzuje v tom, že veřejnost by měla vědět a vidět, kolik úsilí společně vyvíjíme pro záchranu předčasně narozených dětí a jak je důležitý je pro dítě těsný kontakt s matkou a rodinné vazby vůbec,“ dodává primář oddělení, které se řadí ke špičkovým pracovištím v České republice.

K letošnímu Světovému dni předčasně narozených dětí bude připravilo olomoucké Nedoklubko ve spolupráci s Novorozeneckým oddělením hned několik akcí. „Od minulého týdne si například můžete v olomouckém Theresian Restaurantu pochutnat na dezertech v purpurové barvě, tedy barvě spojené symbolicky s nedonošenými dětmi. Výtěžek z prodeje věnuje restaurace Novorozeneckému oddělení a na podporu miminek do dlaně,“ zmiňuje koordinátorka Nedoklubka Dana Štaffová DiS. Spolupráce s vyhlášeným olomouckým gastropodnikem vyvrcholí v předvečer svátku – tedy 16. listopadu. Od 15.30 hodin budou zástupci Nedoklubka a Novorozeneckého oddělení v restauraci a zájemcům předvedou modely předčasně narozených miminek, seznámí je s posláním lékařů i s organizací Nedoklubko. A v 17 hodin se budova hotelu díky spolupráci s firmou PRORENTAL rozzáří purpurovou barvou. „Po celou dobu se v restauraci budou prodávat teplé nápoje, purpurové dezerty a spousta dalšího,“ doplňuje Dana Štaffová.

Druhým centrem olomouckých oslav Světového dne předčasně narozených dětí bude Galerie Šantovka. V prvním podlaží u prodejny ETA je už od pondělí 8. listopadu nainstalovaná výstava fotografií předčasně narozených dětí s odstupem času, momentek z běžné činnosti Novorozeneckého oddělení FN Olomouc a snímků podtrhujících důležitost kojení. Také v Šantovce se můžete potkat se zástupci Nedoklubka a zdravotníky z neonatologického oddělení, a to v den svátku, tedy 17. listopadu. V přízemí před prodejnou H&M budou od 9 do 17 hodin odpovídat na dotazy a k vidění bude inkubátor i jeho transportní varianta, speciální polohovací pelíšky Neobed, fototerapeutické pomůcky a další vybavení. Na panenkách si zájemci budou moci vyzkoušet resuscitaci novorozence. Od laktačních sester se pak dozví podrobné informace o kojení,“ doplňuje vrchní sestra Novorozeneckého oddělení Mgr. Jana Romanová. „Naše stanoviště nemůžete minout, všichni budeme oblečení v typickém růžovopurpurovém tričku,“ dodává.

  • Výstava ke Světovému dni předčasně narozených dětí v Galerii Šantovka.

 

A proč je právě purpurová barvou předčasně narozených dětí? Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská – barva králů a královen i všech nedonošených dětí.