Transfuzka vyrazila do terénu. Pro krev si dojela na Bouzov

29. března 2023

Rádi byste darovali krev, ale nemáte v místě bydliště nebo v blízkém okolí žádnou odběrovou stanici? Nevadí, s tímto problémem by vám snad v budoucnu mohlo pomoci Transfuzní oddělení FN Olomouc. A jako první zastávku svého mobilního odběru krve zvolilo podhradí Bouzova v ordinaci praktického lékaře MUDr. Jaroslava Čampiše.

První mobilní odběr využilo celkem sedm dárců a atmosféra se nesla ve velmi přátelském a komorním duchu. „Prostory nám propůjčil pan doktor Čampiš, který je velký podporovatel dárcovství a sám k nám darovat chodí. Spolupráce byla od začátku nastavená výborně a díky tomu byl celý proces vyřizování povolení jednodušší,“ říká MUDr. Dana Galuszková, Ph.D., MBA, primářka Transfuzního oddělení FN Olomouc. Takový výjezd si žádá několik týdnů příprav a povolení Krajské hygienické stanice a Krajského úřadu. Personál má však v plánu další výjezdy: „Budeme vyjíždět do firem, vojenských útvarů a eventuálně i do zdravotnických zařízení praktických lékařů, kteří nám své prostory zapůjčí,“ doplňuje primářka. Kolektiv Transfuzního oddělení a dárce přišla pozdravit i kastelánka hradu Bouzov PhDr. Zuzana Šulcová. S primářkou Galuszkovou řešily možnosti podpory dárcovství a dárců krve ze strany hradu.

Sami dárci tento nápad kvitují: „Mně na mobilním odběru zaujalo to, že zůstanu v místě bydliště a také že je takový odběr netradiční. Přidanou hodnotou je i to, že když jedete na odběr, máte v práci volno a takhle nestrávíte půl dne na cestě. Můžete ten čas využít jinak,“ komentuje nadšeně dárkyně krve Tereza Chmelíková, která na odběr přivedla i svého tatínka.

Podle slov primářky Galuszkové byl mobilní odběr na Bouzově první vlaštovkou. Celý tým Transfuzního oddělení se těší na další místa a dárce, kteří pomáhají zachraňovat životy. Protože #krevjedar.