U příležitosti Světového dne boje proti rakovině se veřejnosti otevře Ústav molekulární a translační medicíny a Klinika nukleární medicíny

29. ledna 2019

Prevence onkologických onemocnění, doplňky jejich standardní léčby nebo alternativní medicína budou tématy semináře, který pro veřejnost na sobotu 2. února připravila Nadace pro výzkum rakoviny Česká republika. Součástí budou i prohlídky Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Kliniky nukleární medicíny Fakultní nemocnice Olomouc.

„Seminář pro pacienty a zájemce o výzkum rakoviny vznikl mimo jiné proto, že v dnešní době se na internetu objevuje velké množství neautorizovaných informací týkajících se prevence, diagnostiky a léčby rakoviny. Mnoho lidí hledá relevantní informace, ale zorientovat se v jejich množství bývá často problém. Právě proto při příležitosti Světového dne boje proti rakovině dáváme zájemcům možnost setkat se s odborníky, lékaři i vědci, kteří se rakovinou zabývají denně,“ uvedl ředitel nadace Peter Vanek.

Návštěvníci budou moci vyslechnout přednášky ředitele ÚMTM a jednoho z předních odborníků v oblasti výzkumu léčiv a molekulární onkologie Mariána Hajdúcha, onkologa Ondřeje Fischera, pediatra Petra Džubáka a lékařky Alony Řehulkové.

„Zaměří se především na komplementární medicínu, tedy doplňky onkologické léčby, o kterých se ví, že fungují, a existují na to důkazy. Diskutovat se bude také o alternativní medicíně a jejích dopadech na úspěšnost protinádorové terapie. Účastníci se z pohledu lékařky a pacientky v jedné osobě také dozvědí, jak se vypořádat s tím, když jste nositelem genu BRCA, což byl případ herečky Angeliny Jolie,“ dodal Vanek. 

Na dvouhodinový blok přednášek a diskuzí navážou komentované prohlídky vědeckých pracovišť. V laboratořích ústavu, který je jedním z největších center výzkumu rakoviny v České republice, mimo jiné návštěvníci uvidí, jak se zpracovává nádorová tkáň, nebo si prohlédnou robotickou linku na testování nových léčiv. Na klinice nukleární medicíny fakultní nemocnice se zase dozvědí, jak se pořizuje PET/CT snímek a proč je důležitou součástí diagnostiky.

Program ve vědeckém centru v Hněvotínské ulici se uskuteční v sobotu 2. února od 13 hodin. Účast na semináři je zdarma, zájemci se pouze musí dopředu registrovat na stránkách nadace ZDE. Z organizačních důvodů je kapacita omezena na 80 lidí.

Seminář pro veřejnost organizuje Nadace pro výzkum rakoviny Česká republika, známá též pod dřívějším názvem Rakovina věc veřejná. V roce 1997 ji založili emeritní přednosta Dětské kliniky Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc Vladimír Mihál a ředitel ÚMTM Marián Hajdúch s cílem podporovat vědu, výzkum a vývoj v biomedicíně, zejména pak výzkum nádorových onemocnění.

Zdroj: Tisková zpráva Univerzity Palackého v Olomouci