Umění navrátit řeč. Odborníci z FN Olomouc školili zájemce o zavádění hlasových protéz po laryngektomii

13. října 2022

Na dvě desítky lékařů především z Moravy a východních Čech se v úterý 27. září 2022 účastnily v Olomouci workshopu Rehabilitace hlasu po laryngektomii pomocí hlasové protézy. Vysoce specializovanou odbornou akci uspořádala Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

„Jedná se o relativně novou metodu a i v rámci našeho oboru ORL superspecializovanou záležitost,“ zmiňuje za pořadatelský tým lékař Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc MUDr. Martin Brož, Ph.D. „V České republice se výrazně rozšířilo zavádění hlasových protéz po odstranění hrtanu kvůli rakovině od roku 2016 a naše klinika je po motolské nemocnici druhým nejvýznamnějším pracovištěm v tomto směru u nás. Za uplynulých šest let jsme zavedli už 35 hlasových protéz po laryngektomii, máme tedy v tomto směru velké zkušenosti a je logické, že jsme v pozici školicího pracoviště pro další nemocnice,“ dodává Martin Brož.

• Lékař Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc MUDr. Martin Brož

Zavedení hlasové protézy podle jeho slov není nijak extrémně náročným výkonem, jeho přínos pro pacienty je však obrovský, protože navrací řeč lidem, kteří po odstranění hrtanu zůstali bez možnosti vokální komunikace. „Jedná se tedy o velmi progresivní metodu, která má veliký vliv na kvalitu života našich pacientů. O ty se ostatně staráme průběžně dál, protože protézky je třeba mimo jiné pravidelně měnit,“ uzavírá MUDr. Martin Brož, Ph.D.

Workshop Rehabilitace hlasu po laryngektomii pomocí hlasové protézy byl třetí významnou akcí, kterou Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc během letošního září uspořádala. Tou první byl na začátku měsíce dvoudenní mezinárodní kurz miniinvazivní ušní chirurgie a druhou workshop Nemoci slinných žláz, který se konal v polovině září.